Terazi Kullanımı ve Terazi Etiketleri

Terazi Etiketi

Terazi, alışveriş esnasında, aldığınız malın gramajını hesaplayan cihazdır. Eski terazi şekillerinde ise kilo kullanılırdı. Ticari hayatın ayakta durmasını sağlayan terazilerin, önemli bir yeri vardır. Haksızlık, güveni azaltır ve o tüccarın ticari kariyerini ortadan kaldırır. Bu nedenle, tartarken adaletli olmalıdır. Darayı hesaplamalıdır.

TERAZİ ÇEŞİTLERİ

Günümüzde dijital terazi türleri, kilo ile kullanılan terazilerin yerini almıştır. Gram ölçme hassasiyeti sayesinde, kiloyla tartan tartılara göre daha ince hesap yapabilmektedir. Elektronik el terazileri de, kiloyla kullanılan el terazilerinin yerini almıştır. Bu teraziler de gram hesaplayabilmektedir. Sarraf terazileri ise, en hassas terazilerdir. Gramaj olarak en ince şekilde hesaplanması gereken altın ve gümüş gibi mücevheratlar, sarraf terazileriyle, hassas bir şekilde tartılabilmektedir.

ELEKTRONİK TERAZİLER

Elektronik teraziler, marketlerde en çok rastladığımız terazi grubudur. Hızlı tartı özelliği yanında, fiyat hesaplamasını da anında yapıyor ve fiyat kupürünü de veriyor. Bu pratik cihazlar, en çok tercih edilen elektronik terazi grubuna girmektedir. Bu terazi grubunun üzerindeki çıkartmalar da çeşitlidir. Hızlı tüketim işlemlerinde en çok kullanılan terazi grubu, üzeri etiketli olan ve gramaj yanında ödenecek fiyatı belirleyen terazilerdir. Bu teraziler, gramaj ve ödeme ücreti hakkında ortaya çıkan bütün itilafları ortadan kaldırmaktadır. Hızlı hesaplama ve haksızlığa yer vermemesi nedeni ile alıcı ve satıcının memnun olduğu bir terazidir.

Terazi Etiketi

ELEKTRONİK TERAZİ ETİKETLERİ

Bu etiket çeşidi, eko termal ve lamine termal etiket olarak gruplandırılmaktadır. Hızlı bir şekilde satılan malların tartılmasında kullanılan bu teraziler, yıpranma payı fazla olduğundan, etiketlerinin yenilenmesi gerekebilir.

ELEKTRONİK TERAZİDE TERMAL ETİKETLER

Termal etiket ürünleri, diğer ürünler gibi, belli bir raf ömrü vardır. Bu raf ömrünün hesap edilmesi gerekir. Çok satılan malların tartılmasında kullanıldığı için, belli bir raf ömrü belirlenmiştir. Eco termal terazi etiketi çeşitlerinin 6 ay raf ömrü bulunan bir üründür. Kararmaya başlaması ile birlikte, kullanımı ortadan kalkabilir. Bu nedenle, eco termal etiketi kullanımında raf ömrü hesaplanmalıdır.

LAMİNE TERMAL ETİKETLER

Lamina termal etiketler, termal etiket üzerine lamina kaplama uygulandığından daha uzun ömürlüdür. Bir yıllık raf ömrü ile daha kullanışlıdır. Laminasyon çalışmalar, yıpranmayı azalttığı için, kullanım süresini uzatır, kararma süresi ise daha uzundur. Raf ömrü olarak, diğer terazi etiketi ürünlerine nazaran daha uzundur. Bu özelliklerin ön plana çıkarılması ile terazi etiketleri sorunlarının çözümü daha kolay olacaktır. Lamina termal etiketler, üzerindeki kaplamanın yıpranma payı, diğer termal etiketleri içerisinde en dayanıklı olanlarıdır. Etiket alımında uzun ömürlü olması, uzun vadede daha kullanışlı bir teraziye sahip olmanızı sağlayacaktır.