Teknolojinin Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Teknolojinin Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Teknolojinin aslında birçok artısı ve eksisi vardır ve her zamanda olmaya devam edecektir bu artı ve eksileri sıralamak gerekirse, tarihsel olarak bu duruma bir açıklık getirebiliriz.

1980-2000 arası teknolojinin yeri

Bu tarihler arasında teknoloji hakimiyetini henüz ilan etmemiştir artılarına bacak olursak bu tarihlerde aile dost akraba ilişkileri bir hayli Teknolojinin Artıları Ve Eksileri Nelerdir? kuvvetli bir haldeydi sokaklar çocuklarla doluydu ve gelecek için birçok güzel anı biriktirmek mümkündü. Sokaklar insan kaynar ve herkes birbirini tanırdı çünkü teknoloji henüz yaygın değildi. Eksilerine bakacak olursak bu yıllarda bir bilgiye uğraşmak çok zordu basit bir kitabı bile bulmak günlerini alırdı insanların ve küçük kasaba insanları bir çok şeyden habersizdi dünyada neler olup bitiyor bunu bilmiyorlardı eğitim zar zor ilerliyordu ve okur yazar oranı bilinçsiz insanların çokluğundan dolayı çok azdı.

2000-2017 arası teknolojinin yeri

Bu tarihler ise işte gerçekten yavaş yavaş teknolojinin hakimiyetine kapıldığımız tarihlerdir. (Gelecekte de bu yılları özleyeceğiz) Artılarına bakacak olursak teknoloji ile bilinçli insan sayısı çoğaldı ve buna bağlı olarak ta okur yazar oranı çok yükseldi artık bilgiye ulaşmakta o denli kolaylaştı çünkü her evde internet mevcut artık, hatta küçük kasabalarda bile bilgi yoksunluğu yok denecek kadar az durumda, eğitim seviyesi gelişti.

Eksilerine bacak olursak artık o eski sokak sohbetleri ve çocukluk anıları kaybolmuş durumda çünkü artık çocuklar sokakta oynamak yerine bilgisayar başında sanal oyunlar oynamayı tercih ediyor, artık sokakta sohbet etmek için buluşan arkadaşlar bile sohbet etmek yerine ellerindeki telefonlarla sosyal ağlarda takılmayı tercih ediyor kısacası artık akraba, dost, aile, kavramları rafa kaldırılmış durumda, etraf kafasını toprağa gömen deve kuşu misali kafasını, telefona gömen insan topluluklarıyla dolmuş durumda.