Tavuk Durum Nasıl Yapılır?

İnce lavaş ekmeğe ne sararsak saralım yiyen bir toplumuz. Tabi ki özenle hazırlanmış lezzetli etlerin sarıldığı lavaşlar her daim insanlar tarafından tercih edilen bir lezzettir. Ancak her canımız istediğinde dışarı çıkıp yiyecek fırsat bulamaktayız. Ayrıca sağlık açısından özellikle anneler dışarıdan alınan yemekleri çocuklarına yedirmek istemiyorlar. Çocuklarında severek yediği bu lezzeti evde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem maliye uygun olacak hem de istediğiniz zaman canınız çektiğinde evinizde hazırlayacaksınız. Ayrıca annelerde gönül rahatlığıyla kendi elleriyle hazırladıkları tavuk döneri çocuklarına sıcak ve taze olarak yedirebilecekler. Sizde eğer evinizde gönlünüzce tavuk dürüm nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız aşağıda tarifini sizler için vermekteyiz.

Tavuk Dürüm Tarifi

MalzemelerTavuk Durum Nasıl Yapılır?

750 gr tavuk eti(kalça veya göğüs)

1 adet yeşilbiber

1 adet kırmızıbiber

Yarım demet maydanoz

1 kay kaşığı pul biber

1 çay kaşığı kimyon

Yağ

1 çay kaşığı karabiber

Tuz

Kuru soğan

MarulTavuk Durum Nasıl Yapılır?

4 adet hazır yufka

Tavuk Dürüm Yapılışı

Tavuk durum nasıl yapılır sorusuna cevap verirken tavuklar ince uzun şekilde doğranır. Tencere alındıktan sonra çok yüksek olmayan ateş üzerinde suyu çekilene kadar pişirilir. Üzerine yağ eklenerek renk alana kadar bir süre yağda pişirilir. İnce ince doğranmış soğanlar eklenerek pişmeye bırakılır. İnce uzun şekilde doğranan yeşil ve kırmızıbiberler tavuk üzerine eklenir.

Biberler pişmeye yakın üzerine karabiber, pul biber, kimyon eklenerek tencerenin kapağı kapatılmadan pişmesi beklenir. Bir taraftan ayıklanıp yıkanan ve ince ince doğranan maydanozlar hazırlanır. Tavuklar piştikten sonra ateşten alınıp üzerine maydanoz eklenerek karıştırılır.

Lavaşların üzerine yeterli miktarda hazırlanan tavuklu harçtan koyulur. Lavaş içine yıkanıp hazırlanan maruldan isteğe göre eklenir. Daha sonra lavaş rulo şeklinde sarılarak hazırlanır. İsteğe göre tek parça isteğe göre ikiye bölünerek servis tabağına alınır. Yanında domates salatası ve ayranla sıcak olarak servis edilebilir.