Solaryum Hakkında Merak Ettikleriniz

Kadınların erkeklere kıyasla daha yoğun ilgi gösterdiği doğal olmayan yani yapay bir yolla yapılan vücuda ısı verme işlemlerine solaryum denir. Gün geçtikçe solaryuma olan ilgi ve merak katlanarak artmaktadır.

Solaryum vücut derisini bronzlaştırmayı yerine getirir. Solaryum cihazları tüm vücutta bronzlaştırma yapabilmek için kabin şeklinde yapılmaktadır. Çogu insan bronz bir tenin daha güzel, çekici, alımlı, genç gösterdiği fikrinde birleşmektedir. Uzun süre güneş altında kalındığında ortaya çıkan kızarıklık, deride soyulma, su toplanması, kaşıntı, yanma gibi etkiler solaryumda kontrol altına alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla da bu etkilerin hiçbiri gözlenmemektedir.

Bronzlaşma güneş ve solaryum için eşit derecede sağlanır. Vücuttan etkilerinin geçmesi de eşit ve aynıdır. Solaryumda UV ışınlarını alırız. UV ışınları vücutta d vitamininin sentezlenmesini sağlar. Güneşte ozan tabakasının delinmesinden dolayı güneşlenmek vücuda zararlı kanserojen etkisine sahip ışınları da alırız. Solaryumda ise kanserojen etkisine sahip ışınlar filtrelendiklerinden dolayı vücuda etki edemezler.

 Solaryuma Girmeden Ve Girdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Solaryuma girmek istiyorsanız solaryum hakkında merak ettikleriniz olması oldukça doğaldır. Solaryuma ilk defa giriyor ya da uzun zamandan sonra girecekseniz 5 ya da 10 dk. girmeyi tercih etmelisiniz. Sürekli solaryuma giriyorsanız vücudunuz alışkanlık kazanmış demektir. Zaman da maksimum 20 dk. tercih edebilirsiniz. İlk kez solaryum yaptıracak olan kişi 6 ya da 7 seans maksimum girmelidir.

Ara vererek seanslara tekrar tekrar girerek vücut rengini koruyabilir. Yüzdeki makyaj, ciltteki tüm krem, deodorant gibi dış etkenli vücutta kullanılmış her şey temizlenmelidir. Ayrıca gözde lens varsa kesinlikle çıkartılmalıdır. Solaryum sırasında muhakkak özel gözlükler kullanılmalıdır. Solaryum sonrası bol su içmeye özen göstermelisiniz. Solaryum sonrası nemlendirici kullanmak çok daha hoş ve kalıcı bronzluk ortaya çıkarır.