Şehitlik Mertebesine Nasıl Ulaşılır?

Şehitlik yüce Rabbimiz katındaki en yüce makamdır. Hemen hemen her Müslümanın gönlünde şehit olma arzusu vardır. Çünkü şehitlik mertebesine sahip olan bir Müslümanın Cennete gideceği müjdelenmiştir.

Biz de bu makalemizde şehitlik mertebesine nasıl ulaşılır? Sorusuna cevap bulmak istedik. Bir kere şehit olmak için Allah’ın rızası gereklidir Peygamber efendimiz “yatağında ölenin şehit olabileceği fakat silahla öldürülenin olamayacağı” bazı durumlar olduğunu bizlere bildirmiştir.

şehitlik mertebesine nasıl ulaşılır

Şehitliğin temelinde ölümün masum bir şekilde olması gereklidir. Bunların dışında yanarak boğularak enkaz altında kalarak karın sancısından ölen zehirli hayvan sokmasından ölen şehit olarak ölür diye bir hadis-i şerif vardır. Bunlarla birlikte en bilinen şekliyle Kendi canını namusunu vatanını korumak veya da İslamiyet için kendi isteğiyle savaşıp da savaşta öldürülenler şehittir.

Tabi ki şehitliğin de mertebeleri vardır. İslamiyet’in beş şartından sonra ibadetlerin en üstünü cihad’tır. Cihad’da ölen ile karın ağrısından ölen veya suda boğularak ölen kişilerin şehitlik mertebesi aynı değildir. En üstün mertebe cihadda ölen şehidin mertebesidir.