Osmanlıca Nasıl Öğrenirim?

Osmanlıca aslında Türkçeden farklı bir değildir. Tek fark şuan kullandığımız latin alfabesi yerine arap alfabesi ve arap alfabesinde olmayan Türkçeye uyarlanmış bazı harflerin okunmasıdır. Yani aslında Osmanlıca nasıl öğrenirim diyorsanız “Osmanlıca Türkçesini okumayı” öğrenmek istiyorsunuzdur. Peki, Osmanlıca Türkçesi nasıl okunur? Osmanlı alfabesinde arap alfabesinin 28 harfi ve bunlara ek olarak p, ç ve j harfleri ile 31 harf bulunmaktadır.

osmanlıca nasıl öğrenirim

Ancak Osmanlıcada cümleleri okumak Arapça okumalar yapmaktan daha farklı ve biraz daha zordur. Ancak öğrenmek çok zor değildir. Öncelikle Osmanlıcanın tüm kurallarına hâkim bir hocadan ders almanızda fayda var.

Çünkü bu dilin çekimleri hem Türkçeden hem de Arapçadan farklı olduğu için kendiniz öğrenmeye çalışırsanız zorluk yaşarsınız. Ayrıca yetkin bir hocadan ders almanın yanı sıra çeşitli mezar taşları, kitabeler ve Osmanlı kültür mirası içerisinde bulabileceğiniz her yazıyı okumaya çalışmalısınız.

Bu şekilde bir kaç ay gibi kısa bir sürede Osmanlıcayı okumayı öğrenmiş olursunuz. Osmanlıca Türkçesinde günümüzde kullanılmayan birçok farsça ve Arapça kelime kökleri de mevcuttur. Osmanlıca öğrenirken okuduğunuzu yazıyı anlayabilmeniz için bu kelimelerden de öğrenmeye çalışmalısınız.