Nasıl Namaz Kılınır Aşama Aşama

Nasıl Namaz Kılınır Aşama Aşama

Bilindiği gibi namaz İslam dininin farzlarından ve en önemli ibadetlerden biridir. Günde beş vakit namaz kılınır. Her namaz öncesi ezan okunur. Namaz kılacak kişi her namaz öncesi abdest alır. Temiz bir yere seccadesini kıbleye gelecek şekilde serer. Namaz farz sünnet ve vitir namazı olarak üçe ayrılır. Nasıl namaz kılınır aşama aşama anlatmak için sabah namazının sünnetini ele alalım.

Öncelikle ”Niyet ettim Allah’ım sabah namazının iki rekât sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Eller yukarıya kaldırılarak ”Allahu Ekber” diye tekbir alınır. Sonra eller bağlanarak ”Sübhaneke” duası okunur. Ardından ”Euzü Besmele” çekilerek ”Fatiha” duası okunur. Sonrasında namaz dualarından bir tane daha okunur ve ”Allahu Ekber’ ‘diyerek rükûa varılır.

Nasıl Namaz Kılınır Aşama Aşama

Bu halde iken üç kere ”Sübhane Rabbiyel Azim” denir. Sonra ”Semiallahülimen hamideh”diyerek ayağa kalkılır. Ayakta iken ”Allahümme Rabbena ve lekelhamd” denir. Ondan sonra’ ‘Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secde halinde üç kere ”Sübhane Rabbiyel ala”denir.” Allahu Ekber” denerek dizler üzerine oturulur ve yine” Allahu Ekber” denerek ikinci kez secdeye gidilir ve üç kere ”Sübhane Rabbiyel ala” denir ve böylece ilk rekât tamamlanmış olur.

İkinci rekât için ayağa kalkılır ve anlatılanların hepsi tekrar edilir. Yalnız bu rekâtın sonunda oturulur ve ”Ettehiyyatu” duası okunur. Ardından ”Allahümme Salli-Barik Rabbena” duaları okunur. Sonra ”Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah’ ‘diyerek önce sağa sonra sola dönerek selam verilir. Böylece iki rekât namaz tamamlanmış olur.