Muhteşem Yüzyıl Kösem İzle

Osmanlı tarihi konusunda Türk halkı sadece padişahların çok kudretli kişiler olduğunu ve imparatorluğun 3 kıtada hüküm sürdüğünü bilmektedir. Birazcık da liseden kalma bilgilerle İstanbul’un fethini ya da Viyana Kuşatması’nı bilmekteyiz. Fakat tarih sadece bunlarla sınırlı değil, işlerin bir de görünmeyen yüzü var. Bu görünmeyen kısmın büyük bir dönemini de Osmanlı’nın duraklama dönemine denk gelen kadınlar saltanatı oluşturmaktadır. I. Süleyman ya da herkesin bildiği adıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a resmi nikah kıyarak kadınların sarayda söz hakkı olmasının kapısını aralamasıyla başlayan kadınlar saltanatı, Kösem Sultan’ın öldürülmesine kadar devam etmiştir. Kadınlar saltanatında tahta geçen padişahların büyük bir çoğunluğu biblo görevi görmüştür. Dolaylı yoldan da olsa ülkeyi eşlerinin etkisi altında ya da daha çok annelerinin isteklerine göre yönetmişlerdir. Geçtiğimiz yıllarda da izlediğiniz gibi Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni’nin kendi oğlunu öldürtecek kadar etki altında kalması da bunun örneklerinden biridir. Peki Kösem Sultan Kimdir?

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Kösem Sultan, Osmanlı tarihinin gelmiş geçmiş en zeki kadınıdır. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderildiğinde hem kendi hayatı hem de Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi tamamıyla farklı bir yönde ilerlemeye başlamıştır. 15 yaşındayken I. Ahmed’in hasekisi olmuş ve ona pek çok erkek evlat vermiştir. Devlet işlerinde söz sahibi olmak için oğullarının tahta çıkmasını bekleyen Kösem Sultan, oğlu IV. Murad tahta çıktığında valide sultan sıfatıyla sarayda boy göstermeye başlamıştır. Daha sonra tahta gelen oğlu I. İbrahim ve torunlarının döneminde de gücüne güç katarak zekice hamleleriyle padişahları etkisi altında tutmuştur.

Kösem Sultan’ı Dizide Kim Canlandıracak?

Başrol oyuncusu konusunda bugüne kadar pek çok haber gündeme gelse de dizinin yapımcısı Timur Savcı başından beri bilinmeyen bir isimle çalışmak istediğini belirtmişti. 6 bin kişi içerisinden eleme yapılarak en son 10 kişi arasında deneme çekimleri yapıldı fakat istenilen sonuç alınamadı. Yapılan son açıklamalara göre ise Beren Saat ile anlaşma sağlanmış durumda.