Mortgage’La Ev Sahibi Olmanızın Sağladığı Avantajlar

Bazı insanlar kredi kullanma konusunda son derece katı olabilir. Ev gibi değeri yüksek bir satın alma işleminde bile bankaya borçlanmak istemezler. Mortgage kredileri uzun vadeli ödeme imkanı sunduğu için bu ödeme yönteminin de bir maliyeti olduğunu unutmamak gerekir. Ev satın alacaksanız ve aynı zamanda hesabını bilen biriyseniz mortgage kredi kullanarak ev satın almak son derece avantajlı olabilir.

Öncelikle morgage kredisinin en önemli avantajı, ödemelerinin sabit olmasıdır. Yani bu yılda 5 yıl sonra da aynı kredi taksitini ödersiniz. Bu durum sizin önünüzü görmeniz acısından oldukça önemli. Ayrıca enflasyon ve emlak sektöründeki artışlar da sizin için büyük bir avantaj. Mortgage kredisi kullananların çoğu 4-5 yıl sonra rahatladıklarını artık kredi taksitlerinin onlara zor gelmediğini söylerler.

Özellikle kirada oturanlar açısından mortgage kredisi kullanmak oldukça avantajlı. Ayrıca yıllar içinde ödeyeceğiniz tutar artmayacağı için de her yıl yaşanan kira zammı sıkıntısından da kurtulmuş olacaksınız.

Mortgage kredileri uzun vadeli krediler olmalarına rağmen faiz oranları diğer nakdi kredilere göre düşüktür. Bankalar krediye konu olan mülkün üzerine ipotek koydukları ve ipoteğe konu olan mülkün zaman içinde değer kazanacak oluşu, söz konusu kredilerin riskini büyük ölçüde düşürmektedir. Bu durumda bankaların faiz politikaların da rekabetçi olmalarına dolayısı ile her ödeme planı için farklı faiz uygulamalarına imkan sağlamaktadır.

İsterseniz tamamlanmış, isterseniz yapım aşamasında olan bir ev almaya karar verdiğiniz noktada banka devreye girdiği anda riskiniz neredeyse sıfırlanır. Şöyle ki satın almaya karar verdiğiniz evi öncelikle banka tarafından görevlendirilen eksper gider ve inceler. Eksperler tam anlamı ile bir inceleme yapmadan bu işleme onay vermezler. Birçok acıdan incelenen projeden ev almanız için eksper onayının muhakkak olması gerekir. Proje halinde ya da inşası devam eden bir ev alacaksanız da, yüklenici firmanın anlaşmalı bir bankasının olması sizin açınızdan büyük avantaj. Böylesi bir durumda yasalar gereği anlaşmalı banka da projenin tamamlanması konusunda ortaya çıkabilecek her türlü sorundan aynı ölçüde sorumlu olacaktır. Satın almaya karar verdiğiniz evin yüklenici firmasının bir banka ile anlaşmasının olmadığı durumlarda son derece dikkatli olmalısınız. Bu ileride yaşayabileceğiniz sıkıntıların güvence altında olmadığı anlamına gelir.

Mortgage kredilerinin bir diğer avantajı ise, kredinin uzun vadeli oluşu sebebi ile yeniden yapılandırmaya müsait olmasıdır. Enflasyonist ekonomilerde faizlerde yaşanacak düşüşleri kredi kullananların avantaj olarak görmeleri ve kredi ilişkisi kurdukları bankalardan yeni faiz oranı ile yeniden yapılandırma talep etmeleri mümkün. Bu durum ilk etapta küçük meblağlar olarak görünse de uzun vade de hatırı sayılır bir avantaj haline dönüşecektir. Ayrıca yapacağınız ara ödemeler ile talep edeceğiniz yeniden yapılandırma sonucu hem ödediğiniz aylık taksit miktarında hem de toplamda ödeyeceğiniz faiz miktarında gözle görülür bir düşüş olacaktır.