Mortgage Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mortgage için öncelikle bir tanım yapacak olursak; Türkçe karşılığı ipotekli satış veya rehinli satış olarak da geçen ve bir malın satın alınması sırasında ipotek karşılık verilerek, ödemesinin yapılması anlamına da gelmektedir. Ödemeniz bittikten sonra, malın üzerindeki ipotek veya haciz kalkar ve ilgili mal tamamen sizin olur. Mortgage kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Günümüzde özellikle kirada oturan kişiler, kira ödemek yerine Mortgage kredisi ödeyerek, oturdukları veya oturacakları evi satın almaktadırlar.

Mortgage sisteminin işleyişi aslında çok kolaydır. Öncelikle kişinin satın almak istediği taşınmazı bulması ve satan kişi ile fiyatta anlaşması gerekir. Daha sonraki aşamaları zaten başvuruda bulunacağınız bankalar halletmektedir. Ancak Mortgage sistemi ile bir konut sahibi olmak istiyorsanız; öncelikle ödeme dengenizi iyi ayarlamanız gerekir. Bu sistemde kredi kullanımı yapacaksanız, bankaların faiz oranlarını, başvuru yapacağınız zamandaki piyasa koşullarını ve en önemlisi de düzenli bir gelire sahip olup, ödeme performansınızı da ona göre ayarlamanız olacaktır. Gayrimenkul satın alırken, yukarıda belirtilen şartları iyi etüt etmeli ve analizlerinizi de çok iyi yapmalısınız. Çünkü bu tarz girişimler ister kullanım amaçlı olsun, ister yatırım amaçlı; uzun vadeli yatırım aracı niteliğini taşımaktadırlar. Öyle ki böyle bir girişimi yatırım amaçlı da yapmayı düşünüyorsanız, önce satın almak istediğiniz taşınmazın değerini iyi öğrenmelisiniz. Gelecekteki beklentilerinizi karşılayacak durumda ise harekete geçmelisiniz. Gelecek ile ilgili oluşturduğu riskler var ise, getirileri de bir kenara koyup karşılaştırma yapmanız gerekir. Eğer gelecek ile ilgili içerdiği riskler daha fazla ise bu doğru bir yatırım olmayabilir.

Tüm bu analizleri yaptıktan sonra, eğer Mortgage sisteminde kredi kullanmaya karar verdiyseniz; Mortgage sisteminde ödeme plan dengeniz, ara ödeme ve erken kapatma gibi koşulların size sağlayacağı avantaj veya dezavantajları da iyi öğrenmelisiniz.