Kurtuluş Namazı Nasıl Kılınır?

Kurtuluş Namazı Nasıl Kılınır?

İslam dininin en temel ve en önemli ibadeti namazdır. Namaz kılmak herkesin bildiğinin aksine, temel beş vakit dışında yapılmayacak bir ibadet değildir. Namazın çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden bir tanesi de kurtuluş namazıdır.

Kurtuluş namazı, isminden de anlaşılacağı üzere kulların Allah rızası için, kul haklarından dolayı aldığı günahlardan kurtulmak için, bilmeden işlenen günahların affedilmesi için kılınan bir namazdır. Peki, kurtuluş namazı nasıl kılınır?

Kurtuluş Namazı Nasıl Kılınır

Şükür namazı normal şartlarda kılınan namaza göre bir kaç yerde farklılık gösterir. Şükür namazı dört rekattan oluşur ve ayakta dururken her dört rekatta da bir Fatiha, 15 tane de ihlas suresi okunuyor. Diğer kalan kısımlar, normalde kılındığı gibi kılınıyor. Diğer farklılık ise sağa ve sola selam verdikten sonra 70 kez subhanallah, 70 kez de salat-ı selam (alla hümme salli alâ seyidine Muhammed ve âlâ âli seyidine Muhammed) okunuyor. Kurtuluş namazını da bu şekilde bitiriyorsunuz. Bitirmeden önce ellerinizi açıp af ve mağfiret için dua edebilirsiniz.