Kösem Sultan HD İzle

Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan, nam-ı diğer Kösem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nun tanıdığı en zeki kadındır. Zekasını doğru bir şekilde kullanarak uzun süreler boyunca padişahları etkisi altına almış ve dolaylı yoldan hükümdarlık yapmıştır. Yaptığı büyük işlere rağmen adını çok az kişinin duyduğu bu kadını ekranlara taşıyacak olan yapım ise bu konuda tecrübeli. Geçtiğimiz yıllarda tüm Türkiye’yi ekran başına kitleyen Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımcıları Kösem Sultan’ın dizisinde de iş başında olacak. Dizinin tam adı da Muhteşem Yüzyıl Kösem olarak tanıtılıyor, yani bir bakıma Muhteşem Yüzyıl’ın devamı niteliğinde.

kosem-sultan-izleKösem Sultan Kimdir?

1590 yılında Anastasya adıyla dünyaya gelmiş olan Kösem Sultan’ın uyruğu tam olarak bilinmese de Rum ya da Boşnak olduğu rivayet edilmektedir. Çok küçük bir yaştayken İstanbul’a getirilmiş ve saray cariyelerinin arasına katılmıştır. Kısa sürede I. Ahmed’in gözdeleri arasında girmiş ve 15 yaşındayken haseki ünvanını almıştır. Haseki olduktan sonra kendinden daha kıdemli olan hasekileri geride bırakarak I. Ahmed’e en yakın kişi olmuştur. Eşi vefat edinceye kadar olan dönemde çocuklarıyla ilgilenen ve eşiyle zaman geçiren Kösem Sultan, I. Ahmed’in kardeşinin ve başka kadından olma oğlunun padişahlık dönemlerinde saraydan uzaklaştırılsa da oğlu IV. Murad tahta geçtiği zaman valide sultan ünvanı ile Topkapı Sarayı’na geri dönmüştür. Bu olaydan sonra Kösem Sultan’ın hükümdarlık dönemi başlamış ve torunu IV. Mehmet döneminde öldürülmesine kadar da gücünü hep korumuştur.

Kösem Sultan Oyuncu Kadrosu

Oyuncular konusunda sürekli anlaşmazlık yaşanmasından dolayı dizinin yayınlanma tarihi birkaç defa ertelenmiştir. Alınan son duyumlara göre ise Kösem Sultan karakterini canlandırması için Beren Saat ile anlaşılmış durumda. Dizinin bir diğer dikkat çekici konusu ise Safiye Sultan rolünde Hülya Avşar’ın oynayacak olması. Eylül ayı sonunda başlayacağı söylenen Kösem Sultan dizisini hd izlemek için sitemizi takip edebilirsiniz.