Kösem Sultan Fragmanı

Geçtiğimiz dönemlerde tüm Türkiye’yi ve Türk dizilerini seven diğer ülkeleri etkisi altına alan Muhteşem Yüzyıl dizisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminin ve genel olarak tüm Osmanlı tarihinin en etkili padişahlarından biri olan I. Süleyman yani en çok bilinen adıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını konu edinmekteydi. Yaptığı değişikliklerle Osmanlı tarihinin gidişatını değiştiren Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan’a resmi nikah kıyarak Osmanlı tarihinde kadınlar saltanatını başlatmıştır. Kadınlar saltanatının en zeki ve en güçlüsü olan ve 17. yüzyıla damgasını vurarak adını altın harflerle tarihe yazdıran Kösem Sultan’ın hayatı, eylül ayında Muhteşem Yüzyıl Kösem adıyla izleyicilerin beğenisine sunulacak

16. yüzyılın başlarında Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderilen Kösem Sultan, 15 yaşına geldiği zaman dönemin padişahı I. Ahmed’in Hasekileri arasında yer almaya hak kazanmış ve bu sayede tarih sahnesine giriş yapmıştır. I. Ahmed döneminde eşiyle beraber zaman geçirerek kendini çocuklarının eğitimine adayan Kösem Sultan, eşinin erken yaşta vefatından sonra yerine geçen padişahlar tarafından saraydan uzaklaştırılmıştır. Oğlu IV. Murad’ın tahta geçmesiyle birlikte devlet yönetiminde aktif rol oynamaya başlamış ve uzun yıllar boyunca da gücünü korumuştur.

Kösem Sultan dizisinin ekranlara geliş tarihinde sürekli değişiklik yapıldı. Ertelenmenin sebebi olarak Kösem Sultan karakterini canlandıracak kişi konusunda anlaşmazlıklar olduğu öne sürüldü fakat yapılan son açıklamaya göre Kösem Sultan karakterini Beren Saat’in canlandıracağı kesinleştirildi. Beren Saat’in yanı sıra dizide Mete Horozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Fikret Kuşkan, Erkan Kolçak Köstendil, Aslıhan Gürbüz, Esra Dermancıoğlu, Alican Yücesoy gibi isimler de rol alacak. Yapılan son açıklamaya göre Safiye Sultan karakterini de Hülya Avşar’ın canlandırması bekleniyor.

Kösem Sultan Dizisinin Eylül ayında yayınlanan fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

 

kosem-sultan-fragmani