Kösem Sultan Dönemi Hakkında Filmler ve Oyunlar

14. Padişah 1. Ahmet’in Hasekisi olan Kösem Sultan‘ın ilgi çekici hayatı film ve tiyatro oyunlarına da yansımıştır. Normalde Osmanlı Devlet’inde kadınlar hakkında çok bilgi edinilmese de Hürrem Sultan ve peşinden gelen diğer Hasekiler, Devlet yönetiminde oldukça etkili olduğu için hatta direkt devleti yöneten kişiler onlar olduğu için ve tarihi etkileyecek bir çok durumda başrol oldukları için tarithe yerlerini almaya başlamışlardır.

Şüphesiz ki devlet yönetimi açısından bakarsak ele almamız gereken ilk Valide Sultan Mahpeyker Kösem Sultan olmalıdır. Senelerce Saltanat Naibliği yapan, iktidarını kaybetmemek için oğlu ve torunları ile bile çatışan Kösem Sultan’ın hayatı dikkat çekerek filmlere, tiyatro oyunlarına konu olmuştur.

İlk olarak 4. Murat ismi ile bu dönemini işleyen 1980 TRT yapımı olan dizide Kösem Sultan’ı Ayten Göçer canlandırmıştır.

1990 yılında çekilen İstanbul Kanatlarımın Altında filminde de Zuhal Olcay, Kösem Sultan rolü ile karşımıza çıkmıştır.

2010 yılında İstanbul’un Kültür Başkenti olması sebebi ile çekilen Mahpeyker isimli filmde de Selda Akkor Kösem Sultan’ı oynamıştır.

Bütün bu filmlerde padişahlardan çok Kösem Sultan’ın ön planda olması yaşadığı döneme ne derece etkide bulunduğunun canlı bir kanıtıdır.

Leave a Comment