İlk Defa Konut Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir

İlk defa konut alacak olan kişiler; öncelikle alacakları konutun yeri, bulunduğu semt, sosyal ve ekonomik çevresi, ulaşımın nasıl olduğu, yerinin merkezi olup olmaması, çevresinde okul veya hastane gibi kurumların olup olmadığı hatta manzarası gibi kriterleri değerlendirmeleri gerekir. Çünkü bu kriterlerin hepsi, satın alınacak evin fiyatını etkiler. Ev satın almak isteyen kişiler için; hem yukarıda belirttiğimiz hususlar hem de fiyatı önemlidir. Ev sahibi olurken, kişiler aynı zamanda uzun vadeli de yatırım yapmış olurlar. Dolayısıyla bu durumda, yatırım yaptığınız bu yatırım aracının size getirilerini ve gelecek ile ilgili beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını da iyi analiz etmelisiniz.

Gelecek ile ilgili beklentiler pozitif yönde ise ve getirinin yüksek olacağını düşünüyorsanız, doğru bir yatırım yapıyorsunuz demektir. Ancak sizi bekleyen ve alacağınız riskler, gelecekte beklediğiniz getirilerden yüksek ise; bu yatırım sizin için doğru bir yatırım niteliğinde olmayabilir.

Konut alırken; piyasanın durumunu iyi değerlendirmek gerekir. Çünkü Mortgage sisteminde kredi kullanırken, kullanacağınız bu kredinin faiz oranını, sizin aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını da etkilemektedir. Bu sebepten ötürü, piyasadaki hareketliliği veya yaşanan durgunlukları iyice değerlendirmeleri ve bankaların Mortgage Kredi faiz oranlarını araştırmalısınız. Ödeme dengenizi iyi ayarladıysanız ve ödeme gücünüz de varsa; faiz oranlarını araştırdıktan sonra, Mortgage sisteminde bankanıza sormanız gereken bazı sorular vardır. Diyelim ki; krediyi ödeme sürecinizde beklediğiniz toplu bir paranız var ancak geleceği tarih belli değil. Geldiği takdirde ara ödeme yapma durumunuz olursa; şartlar nelerdir? Bankaya ara ödeme yaparken ne kadar komisyon ödemeniz gerektiğini mutlaka sormalısınız. Siz masraf ve komisyon tutarlarını iyi öğrenin ki sonrasında ödeme dengenizi bozacak bir durum ile karşılaşmayın.