Hizmet Sektörü Çalışan Maaşlarını Hangi Kurum Belirlemektedir?

Birçok insanımıza iş imkânı sağlayan, aşırı olmamakla birlikte çok çeşitli alanlarda birimine göre vasıf isteyen hizmet sektörü, hem devlet kurumlarında hemde özel kuruluşlarda personel istihdamı sağlamaktadır.

 Vasfa Göre İş İmkânı

Çok çeşitli alanlarda iş imkânı sağlayan hizmet sektörü, ihale ile hizmet alımı yapan devlet kurumları ve herhangi bir alanda hizmete ihtiyaç duyan özel şirketlere hizmet vermektedir. Bu alanlara örnek olarak Temizlik hizmeti, Güvenlik hizmeti, Araç kiralama- turizm hizmeti, danışmanlık hizmeti ve lojistik hizmeti gösterilebilir.

 Hizmet sektörü çalışan maaşlarını hangi kurum belirlemektedir?

Hizmet sektörü çalışan maaşları, çalışanın vasfına göre değişiklik gösterebilir. Düşük vasıfta bir çalışanın maaşı, ülkemizde ki asgari işçi maaşı üzerinden ödenir. Bu maaş tutarlarını belirleyen kurum ise, hizmet alımını yapan kuruma göre, devlet kurumu ve özel kuruluş olarak değişiklik gösterebilir. Devlet kurumları hizmet alımını ihale üzerinden taşeron firmalar aracılığıyla sağlar. Bu durumda maaşların belirlenmesi, hizmet alımı yapan kurumun çalıştıracağı personelin vasfına göre ihale şartnamesinde belirlediği asgari ücretin ile 0 arası fazlası olarak belirler.

Bu şartnameye göre ihaleyi kazanan taşeron firma, devlet kurumunun belirlediği maaşları tutarının altına düşmemek kaydıyla ödemek ile yükümlüdür. Özel kuruluşların hizmet alımı ile sağladığı personel ise, minimum ülkemizde ki asgari ücret tutarına göre belirler. Bu hizmeti taşeron firma üzerinden sağlasa da, hizmet alımını yaptığı taşeron firmaya, sözleşmesinde personele ödenecek minimum tutarı belirtir. Bu minimum tutarı taşeron firma altına düşmemek kaydıyla ödemek ile yükümlüdür. Ancak sözleşmede belirtilen maaş tutarının üstüne çıkmak, taşeron firmanın inisiyatifindedir.

Özel Kurumlar ne kadar maaşları sözleşmede belirtse de, çalışan personeller, kendi istekleri doğrultusunda maaş zammı alabilirler. Bu durumların yaşanabileceği hususlar, personelin niteliğine göre farklılık gösterebilir.