Gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Gayrimenkul alımı yaparken, öncelikle uzun vadede planlar yapmanızın doğru olacağını bilmeniz gerekir. Çünkü emlak piyasası, diğer piyasalardan çok farklıdır. Öncelikle hemen likite çevirmenizin mümkün olmadığı bir piyasa olduğunu bilmelisiniz. Konut alımınız; ileride yatırım amaçlı değil, şu anda oturmak amaçlı olsa bile, dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Çünkü alacağınız konutun özellikle bulunduğu hinterland, sosyal ve ekonomik çevresi, konutun bulunduğu bölgeye olan ulaşım kolaylığı, merkezi bir yerde olup olmaması gibi unsurlar hem sizin alacağınız konutun fiyatının belirlenmesi, hem de gelecekte satmayı düşünürseniz o dönemdeki fiyatını bile etkilemektedir. Dolayısıyla yatırım yapmaya karar verdiğiniz konutun öncelikle yerini iyi belirlemeniz ve ondan sonra gelecekteki beklentilerinizi karşılaması önemlidir.

Eğer geleceği düşündüğünüzde karşınızda birtakım riskler var ise ve bu riskler de size sağlayacağı getiriden fala gözüküyorsa, o zaman yatırım yapmanız doğru olmaz. Ama yaptığınız analizler de risk faktörleri düşük, yatırım yaptığınız gayrimenkul ile ilgili beklenen getiri yüksek ise, yatırım yapmanız sizin açınızdan doğru olur.

Gayrimenkule yatırım yapacaksanız; bu yatırım enstrümanının uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu bilmeli ve bunu kabul ederek hareket etmelisiniz. Gayrimenkul alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, iskan ile ilgili izinlerinin alınmış olması ve imar durumu önemlidir. Tapu dairesinden, tapu ile ilgili kontrolleri yaptırmanız gerekir. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün üzerinde şerh olup olmadığı veya almak istediğiniz konutun bulunduğu çevrede bir kamulaştırma söz konusunun olup olmadığı gibi konuları iyi araştırmanız gerekir.