Gayrimenkul Hangi Alanı Kapsar?

Sektör olarak incelendiğinde gayrimenkul birçok alanı kapsamaktadır. Her yıl değişen fiyatlar ve alanlar ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bu yazıda gayrimenkul hangi alanı kapsar? ile ilgili detaylı bilgi mevcuttur.

 Konut

Konut piyasası oldukça geniş ve kapsamlıdır. Günümüzde en çok yatırım amaçlı kullanılan alandır. Konut denilince toprak üzerine yapılan birçok yapıyı içerisine almaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; daire, residence, müstakil ev, villa, çiftlik evi, köşk, konak, yazlık, yalı, malikâne, prefabrik ev, kooperatif.

 İş yeri

İş yeri durumunda olan yapıların oldukça yüksek olmak ile birlikte bulundukları konuma göre fiyat farklılıklarına sahip olabilirler. İş yeri alanları özel sektöre göre şekillenmektedir. Özel sektörün ihtiyacı doğrultusunda yeni yapılanma modelleri ortaya çıkmaktadır. Günümüzde var olan yapılanma şekilleri şunlardır; atölye, AVM, büfe, kafe, büro, ofis, fabrika, düğün salonu, plaza, yurt, spor tesisi, spa, hamam, sauna, sinema salonu, lokanta, radyo istasyonu, otopark, imalathane, depo vb.

 Arsa

Arsa fiyatları başlı başına bulundukları konuma göre fiyatlandırılan toprak alanlarıdır. Bu alanlara yatırım yapmak isteyen yatırımcının amacı, toprağın üzerine yapacağı yatırım veya bekleme süresi ile elde edeceği kardır. Ülkemizde Marmara Bölgesinde bulunan her türlü arazi oldukça pahalıdır. Gayrimenkul denilince akıllara gelen arsa alanları şu şekildedir; ada, bağ, bahçe, depo, eğitim, enerji depolama, konut, sağlık, özel kullanım, tarla, sanayi kullanımı, sit alanı, spor alanı, ticari, turizm, villa, zeytinlik. En yüksek fiyatları iş yerleri oluştururken, arsa alanlarının fiyatları oldukça uygundur. Fiyatlara en büyük etken konumdur.

Bunların yanı sıra binalar, devre mülkler ve projelerde bu sektörde yer alan alanlardandır. Bu sektör oldukça geniş ve yaygın diğer birçok alt alanların bir bütünüdür. Bu sayede ülkemizin en büyük sektörlerinden birini oluşturmaktadır.