Gayrimenkul Almaya Karar Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Gayrimenkul almaya karar verirken; ilk önce değerlendirmeniz gereken bazı hususlar vardır. Piyasanın durumu, almaya karar verdiğiniz gayrimenkulün konumu, bulunduğu semt, merkezi bir yerde olup olmadığı, gayrimenkulün bulunduğu yerin ulaşım durumu, bulunduğu bölgede gelecekte herhangi bir kamulaştırma yapılıp yapılmayacağı gibi bilgileri netleştirmeniz ve bu konularda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Konut alımlarında; emlak piyasasını önceden takip etmeniz ve koşulları da iyi analiz etmeniz gerekir. Çünkü, piyasalarda oluşan hareketlilik veya durgunluk, hem emlak piyasasını hem de kredi kullanımı yaparak konut alacaksanız faiz oranlarını direkt etkilemektedir. Dolayısıyla sizin yapacağınız bu yatırım, kısa vadeli de olmadığından, hareket kabiliyetinizi de direkt etkiler. Gayrimenkul alımı yaparak yapılan yatırımlar, kısa vadeli düşünülerek yapılmamalıdır. Çünkü, diğer para piyasalarındaki hareket kabiliyeti ve likite çabuk dönmek burada söz konusu olmaz. Taşınmaz malların alım ve satım işlemleri daha uzun vadede yapılabilmektedir.

Ödeme dengenizi mutlaka ayarlamanız gerekir. Eğer Mortgage sisteminde kredi kullanarak, konut alımı yapacaksanız, öncelikle Mortgage sistemini öğrenmeniz gerekir. Bu sistemde kredi kullandığınız zaman, kira öder gibi ödeme yapıp, en sonunda da ödeme yaptığınız evin sahibi olursunuz. Kullandığınız kredi karşılığında evinizin borcu bitene kadar, konuta ipotek konmakta ve borcunuz bittikten sonra da ilgili ipotek fesh edilmektedir. Mortgage sisteminde, kredi kullanarak gayrimenkul alımı yapacaksanız, tüm bankaların faiz oranlarını, kredi kullanımı sırasında doğacak masraf ve komisyon oranlarını, erken ödeme veya ara ödeme yapmanız durumunda ödeyeceğiniz komisyon oranı ve ücretleri net bir şekilde öğrenmelisiniz. Çünkü daha sonra, edineceğiniz ekstra bir bilgiden dolayı ödemeniz gereken bir ücret olur ve siz ödeme dengenizi ayarlayamaz iseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.