Gayrimenkul Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gayrimenkul alırken, ister konut alımı olsun, ister arsa alımı dikkat etmemiz gereken bazı ortak noktalar ve alımı yapılacak gayrimenkulün durumuna göre özel bazı noktalar bulunmaktadır. Satın almaya karar verdiğiniz gayrimenkulün; bulunduğu konum, merkezi bir yerde olup olmaması, cephesi hatta ulaşılabilirliği ve çevresi de fiyatını etkilemektedir. Tabii bu aşamaya gelmeden önce sizin mevcut ödeme koşullarınızı ve kredibilitenizi iyi ayarlamış olmanız gerekir. Piyasa da alım ve satım işlemleri için uygun şartlarda ise, gayrimenkul işlemlerinin alım ve satımında dikkat etmeniz gereken hususlara gelebiliriz. Öncelikle satın alacağınız taşınmaz ile ilgili olarak, satıcının sözlü beyanlarının dışında, sizin yaptığınız resmi araştırmalar daha önemlidir. Tapudan mutlaka gerekli araştırmaları tamamlamış olmanız gerekir. Konutun üzerinde herhangi bir haciz, ipotek veya şerh var mı diye kontrol ettirmelisiniz. Çünkü daha sonrasında herhangi bir sıkıntıya yol açmaması için bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Alacağınız konut ise; deprem veya ileride yaşanabilecek herhangi bir doğal afete karşı da risklerini gözlemlemeli ve zemin etütlerinin yapılmış olduğunun kontrolünü de mutlaka yapmalısınız. İskanla ilgili izinler alınmış olmalı ve imar durumu da iyice araştırılmalıdır.

Eğer kooperatife bağlı bir yer alacaksanız da; ortak kullanım alanları mutlaka yasal olarak da tespit edilmiştir. Bu konularda da bilgi sahibi olmalısınız. Tüm kontrolleri yapıldıktan ve sorun yaşanmayacağı belgelendikten sonra tapuda işlemlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.