Endüstri De Teknik Destek Sağlayan Firmalar

Endüstriyel alanda üretimi yapılan ürünler, kurulum aşamasından kullanım aşamasına kadar, bakıma gereksinimleri vardır. Bu bakımları genellikle özel sektörden temin etmek mümkündür. İki türlü endüstriyel teknik destek sunumu vardır,

1-Kendi alanında bağımsız hizmet veren teknik destek birimleri. Bunların bir kısmı resmi kamu personelidir.

2-Son kullanıcıya hitap eden, alt firmanın bünyesinde hizmet veren, uzman kadro ekibi.

Görüldüğü üzere her ne şekilde olursa olsun, endüstride teknik destek, hayati önemdedir. Endüstride teknik destek hizmeti sağlayan, resmi kamu personeli de vardır. Örneğin baytarlar, devlet teşvik kredisi almış hayvancıları desteklemektedir. Onlara hayvan bakımı hususunda danışmanlık ve sağlık hizmeti sunumu yapmaktadırlar, buda bir teknik destek sunumudur.

Aynı şekilde tarla ekimi ve çiftçiliğin her alanını ilgilendirecek şekilde devlet desteği altındaki, vatandaşlara bulundukları yerin Tarım il/ilçe müdürlüğünün sağladığı imkanlarla Teknik destek verilmektedir.

SIK OLARAK TEKNİK DESTEK KULLANAN ÜRETİM ALANI

Teknik desteğin en çok kullanıldığı yerler, Elektronik ürün üretimi alanındadır. En çok arıza ve sorunla karşılaşılan alan olması nedeniyle, esasen Teknik destek denilince akla ilk gelen olmaktadır. Bu alanın teknik destek ekibi, genellikle firma içi departman şeklinde kurulan bir alanda yer alır. Ve ihtiyaç duyulduğunda, hizmete hazır olarak derhal müdahalede bulunur. Sorun yaratan ürüne müdahale sağlanırken, Sorun yaratmış ürüne müdahale, Teknik servis departmanı dışında olabileceği gibi, arıza oranının büyük olması durumunda, arızalı ürün teknik servis departmanı bünyesine getirilerek, sorunun giderilmesi Teknik servis ortamı imkanlarıyla sağlanılabilmektedir.

Aynı üretim bünyesinde bulunan bilgisayar sektörüde, üretimden satışa, teknik destek hususuna en çok ihtiyaç duyan sektörler arasında yer alır. Teknik desteğe en çok ihtiyaç duyan firmalar, karmaşık ihtiyaç ürünleri üreten firmalardır. Ürettikleri ürünlerin karmaşık bir yapıya sahip olmasından dolayı, son kullanıcı daima yardım talep etmektedir, işte bu talep bu firmaları teknik servise siyam ikizi misali bağlı tutmakta olan yegane unsurdur.