Emlak Kiralanması İşlemlerinde İş Akışı Nasıldır?

Emlak Kiralaması yaparken dikkat etmemiz gereken bazı çok önemli hususlar vardır. Bu hususları öncelikle ana başlıklar altında belirleyecek olursak; kira sözleşmesinin hazırlanması, kira sözleşmesinin süresi, ortak giderlerin belirlenmesi, kira sözleşmesinin yenilenmesi ve şartları, kiracın olan kişinin kiraz sözleşmesine dikkate almayacak şekilde davranmasının sonuçları ve temerrüt oluşumu en önemli ana başlıklarımızdır.

Konudan detaylı bir şekilde bahsedecek olursak: ilk başta belirtmemizde fayda vardır ki, kira kontratında ortak giderlerin kiracı tarafından karşılanacağı maddesi belirtilmiş ise zaten aksi bir durum söz konusu olamaz. Yani apartman giderleri; ortak su parası, ortak elektrik parası, apartman görevlisine ödenecek ücret ve yakıt ücretini ödememe gibi bir durum mümkün değildir. Ödenmesi zorunluluğu vardır.

Kira kontratlarının geçerliliğinin devam etmesi için sürekli yenilenmesi şartı yoktur. Eğer her iki tarafta anlaşmış ise; sözleşmeyi sürekli yapma imkanları da vardır. Karşılıklı yapılan anlaşma neticesinde 6 ay veya 1 yıl gibi bir süre ile anlaşılmışsa bu tür sözleşmelere ‘’Sürekli Kira Sözleşmesi’’ adı verilmektedir.

Kiranın devredilmesi de; kiracı olan tarafın, kira kontratında konu olan hakkını devretmesi anlamındadır ki; bu hak kullanma hakkı olarak tanımlanır.

Kiracı, kira kontratında belirtilen maddelere karşı aykırı bir davranışta bulunur ise; karşı taraf kiracıya önce ihtarname çekerek uyarıda bulunur ve belirtilen süre zarfında bu durumun düzeltilmesi istenir. Eğer çekilen ihtarname ile durum düzelmiyor ise dava da açma hakkına sahiptir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu; önce ihtarname çekilmesinin daha doğru olacağıdır. Çünkü önce dava açılır ise; davanın reddi olur.