Emlak Alarak Yatırım Nasıl Yapılır?

Emlak sektörü, piyasadaki hareketlerden ve piyasa koşullarından çok çabuk etkilenen bir piyasadır. Dolayısı ile emlak alımı yapacaksanız, hem piyasanın nabzını iyi tutmalısınız, hem de emlak piyasasını da ayrıca iyi takip etmelisiniz. Emlak piyasasına yatırım yapacaksanız eğer, vade kısa vade değildir. Planlamalarınızı uzun vadede yapmanız gerekir. Emlak alırken en önemli husus, fiyatlar düşükken satın alma işlemi yapmaktır. Değer artışı olup, fiyatlar yükseldiğinde de satış işlemi yapmak size getiri sağlar.

Risk analizini iyi yapmanız gerekir. Eğer alacağınız riskler, uzun vadede sağlayacağınız kazançtan fazla ise yapacağınız yatırımı tekrar düşünmenizde fayda vardır. Alacağınız risk, kazancınızdan fazla olacak ise, bu yatırımı yapmamak en doğru harekettir. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz gayrimenkulden elde edeceğiniz kazanç fazla ve risk az ise, o zaman bu yatırım sizin için doğru bir yatırım demektir.

Konut alımı yapacaksanız, özellikle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle; Tapuda bir sorun olup, olmadığının araştırılması gerekir. Üzerinde herhangi bir şerh veya ipotek olup olmadığının kontrollerinin mutlaka yapılması gerekir. Daha sonra iskan izinleri ve imar durumunun bilinmesi ve gerekli kontrollerin yapılması önemlidir. Zemin etütlerinin yapılmış olması deprem ve doğal afetlere karşı durumunun teyit edilmesi açısından şarttır. Eğer alacağınız konut, kooperatiften bir yer ise, ortak alanlarını bilmeniz gerekir. Yapı kullanımı ile ilgili belge temin edilmeli ve satın almak istediğiniz konutun olduğu bölgede herhangi bir kamulaştırma yapılıp yapılmayacağının da bilinmesi gerekir. Tüm bu belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekir.