Bıtcoın Caiz Midir?

Dünya genelinde son zamanlarda, büyük bir sanal para aşkı başlamış durumda. Hal böyle olunca ülkemiz içerisinde de sanal paraya duyulan bu aşk yayılmaya başladı. Birçok kişi bu para birimine hızla yatırım yapmaya başladı. Doğal olarak bu yatırımlar, peşlerinde Bitcoin caiz mi? sorusunu da getirdi.

AMERİKA, İNGİLTERE VE JAPONYADAN BITCOIN AÇIKLAMASI

Büyüyen Bitcoin yatırımları ile ülkeler tek tek açıklama yapmaya başladılar. Bu para biriminin özellikle spekülasyon ve kara para alama işlemleri için zemin hazırlanmış olmaları ve bir balon misali bir gün patlayabilme ihtimali olduğu yönünde hızlı bir şekilde açıklamalarda bulundular. Devletin bu konularla bağlantısı olmadığına da değindiler. Herhangi bir sorunda ise devletin yardımcı olamayacağını ve kişilerin mağdur olacağını açıkladılar.

DİYANETİN BITCOIN AÇIKLAMASI

Bitcoin caiz mi? sorusu genel bir soru. Bu nedenle Diyanet bir açıklama yaptı ve Bitcoin caiz mi? sorusuna caiz değildir cevabını verdi. Nedeni olarak ise devlete bağlı olmamasını, kara para aklama girişimlerine açık olmasını ve devletten bağımsız şekilde yasal olmayan kaynaklar ile insanların kendi aralarında yaptıkları bir kar amaçlı ticaret olduğunu, bir gün inanılmaz pahalı diğer gün ise inanılmaz ucuz olabileceğini sürdü. Ayrıca Bitcoin üzerinde, kar ve zarar spekülasyonlarının hızlı bir şekilde yapılabilir olması ve altın gibi bir değeri sahip olamaması da doğal olarak caiz olmamasına neden olan başlıca faktörler arasında yer alıyor.