Barkod Okuyucu Nedir? Barkod Okuyucu Türleri Nelerdir?

Genel olarak alışveriş merkezlerinde, marketlerde, ürün satışı yapılan alanlarda kullanılan barkodların artık tüm alanlarda kullanıldığı görülmekte. Kullanım açısı bakımından özellikle stok kontrolleri yapılmasında büyük kolaylık sağlayan barkod sistemi artık hemen hemen her yerde kullanılmaya başlanmış durumda. Kullanıldığı alandaki ürünlerin fiyatlarını tek tek toplamak yerine, bu işlemi otomatik olarak ve pratik bir şekilde yapan barkod sisteminden yararlanılmaktadır.

Barkod Okuyucuların Kullanım Amacı Nedir?

Tüm elektronik aletlerin kullanılmasındaki amaç, bilgileri ve verileri işleyerek günlük yaşamın daha hızlı ve pratik yönetilmesini sağlamaktır. Barkod sisteminin kullanılmasındaki amaç da budur. Farklı kalınlıktaki çizgilerden ve boşluklardan oluşan, numaralar aracılığı ile oluşturulan barkodların işlenmesini ve bir bilgi haline dönüştürülmesini sağlayan aletlere barkod okuyucu denmektedir. Üretim ve satışın yapıldığı her alanda kullanıma uygun olan barkod okuyucular sayesinde barkodlanmış olan ürünlerin kolayca okunması ve kayıt altında tutulması sağlanmakta.

Barkod Okuyucular Nasıl Çalışmaktadır?

Barkodların üzerinde bulunan çizgileri ve boşlukları anlamlı bir veri haline dönüştürmek için kullanılan barkod okuyucular, genelde kırmızı olan bir ışık kaynağının barkod üzerindeki görüntülere çarpması ile çalışmaktadır. Yansıyan ışıkları çözümleyerek çizgileri ve boşlukları elektrik sinyallerine çevirmektedir ve bu sayede ürün fiyatları, stok bilgileri vb. verilere ulaşılabilmektedir.

Barkod Okuyucularının Türleri Nelerdir?

Barkod okuyucu modelleri ve fiyatları okuyucu tipine göre değişkenlik göstermektedir. Okuyucular ışık kaynağına ve kılıfına göre sınıflandırılmaktadır. Işık kaynağına göre lazer tarayıcı, led tarayıcı ve iki boyutlu görüntü tarayıcı tipleri bulunmakta. Led tarayıcılar aynı zamanda CCD tarayıcı olarak da isimlendirilmektedir. İki boyutlu görüntü tarayıcıları ise daha çok datamatrix gibi iki boyutlu barkodları okumak için kullanılır ve en yaygın kullanılan okuyucular arasındadır. Kılıfına göre ise el tipi, sabit tarayıcı, PDA tarayıcı, masaüstü tarayıcı ve kalem tarayıcı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

Sabit tarayıcılar endüstriyel alanlarda daha çok kullanılan türler olurken, pratiklik bakımından el tarayıcılarının kullanımı oldukça yaygındır. Daha çok süpermarketler, mağazalar gibi perakende satışların yapıldığı alanlarda kullanılan tarayıcı türü ise masaüstü okuyuculardır. Kullanımı en az olan okuyucu tipi ise barkod üzerinde kaydırılarak kullanılan, kalem tipindeki tarayıcılardır.