Yusuf Hayaloğlu Kimdir ?

Yusuf Hayaloğlu Kimdir ?

Yusuf Hayaloğlu, (doğum:1953- ölüm:2009 İstanbul) ülkemizde Zaza kökenli şarkı sözü yazarı ve aynı zamanda ressamlık yapmış bir sanatçımızdır. 1953 yılında Tunceli ilinin Ovacık ilçesinde dünyaya gelen Hayaloğlu, girmiş olduğu parasız yatılı sınavında Türkiye genelinde ikinci olma başarısını göstererek Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak okudu. Lise eğitiminin bir bölümünü Elazığ’da sürdürmüş olan sanatçı, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine resim alanında eğitime başladı.

Hayaloğlu 1972 yılında eğitimine ara vererek dünya evine girdi. Askerliğine Bornova, Burdur ve Konya’da ressam olarak tamamlayan Yusuf Hayaloğlu Kimdir ?Hayaloğlu, askerlik eğitiminin ardından Elazığ’da bir gazetede muhabir olarak görev aldı. Rotasını tekrar İstanbul’a çeviren sanatçı, Yılmaz Güney ile tanışıp, Yılmaz Güney’in sahip olduğu ”Yılmaz Filmcilik”te çalışmaya başladı. Tam üç yıl senaryo, öykü roman gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren Hayaloğlu, 12 Eylül sürecinden nasibini alanlardandı.

Yusuf Hayaloğlu 1982’de kız kardeşinin Ahmet Kaya ile evlenmesiyle hayatında yeni bir dönemece girdi. Ahmet Kaya ile süren 13 yıllık çalışmasıyla ortaya çıkan ”Adı Bahtiyar”, ”Ayrılık Hediyesi”, “Hani Benim Gençliğim” gibi eserlerle o döneme damga vurdular. Hayaloğlu ayrıca Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Fatih Kısaparmak ve Ferhat Tunç gibi sanatçı ile çalıştı. 1999 yılında yazdığı ve Ahmet Kaya’nın icra ettiği giderim şarkısı o yıl yılın şarkısı olmaya hak kazanmıştı.

2002’de ”Gözleri İntihar Mavi” adlı ilk şiir kitabını çıkardı ve kitap 48.ci baskıya ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Ard arda gelen ölüm haberleriyle sıhhatini büyük ölçüde kaybeden Hayaloğlu, eserlerini yayınlamaya devam etti. Akciğer kanserine tanısı konan Hayaloğlu, tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliği nedeni ile 3 Mart 2009 tarihinde sabaha karşı yaşamını yitirdi. Cenazesi Armutköy Cemevi ve Yeşilköy Merkez Camisi’nde düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi.