Tarihi Bir Karakter Kösem Sultan

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Bu görsel http://www.kosemsultan.net sitesindeki Mahpeyker Kösem Sultan hakkında Tarih arşivleri için yazılmış yazılara oluşturulmuş bir görseldir. Lütfen kullanmadan önce izin alınız.

Zaferlerle elde ettikleri topraklara beylerbeyi koymak, o dönemdeki Osmanlı yönetim şeklinin bir parçası olarak işlevselliğini sürdüren bir sistemdi.  Bazen bu beylerbeyinin de saraya çevre illerden güzel kızları göndermesi de tanık olunan bir uygulamaydı. O günlerde Bosna beylerbeyi iyi bir cariye olacağını düşündüğü bu Anastasya isimli Rum kızını Kızlarağasına gönderirken, aslında geleceğin en yetkili sultanını gönderdiğinden haberi yoktu. Çok hırslı bir yapıya sahip olan Kösem Sultan çok genç yaşta Sultan Ahmed‘i etkilemeyi başarıp, henüz 15 yaşında onun baş hasekisi olmayı kolayca başarmıştır.

Padişah karısı olmak çok kolay olmamakla beraber, kösem sultan için bunu gerçekleştirmek çok zor olmamıştır.  Bu dönemden sonra ise sadık bir eş ve çocukları için çok iyi bir anne olan güzel sultan, tarihimiz adına çok özel ve önemli bir yara sahip olmuştur. Çok güçlü ve farklı bir karakter yapısına sahip olmakla beraber, içi sevgi dolu bir insan olduğu da zaman zaman söylenir. Öyle ki çoğu zaman işi gücü bırakıp yardım dağıtmayı kendine vazife edindiği de söylenir. Bu da onun ne kadar özel biri olduğunu anlatmaya yetecektir.

Çoğu tarihçi Kösem Sultan’ı daha çok entrikaları ile gündeme getirirken, o dönemde saray gibi fırtınalı bir mekânda hayat şartlarının da ne denli zor olduğunu gözler önüne getirmek gerekir. Toplam 6 çocuğu olan bir annenin de evlatlarının geleceğini düşünmesi son derece olağan bir durumdur aslında.

1 Comment

  1. Berkecan

    Tarihi bilgiler veren herkes benim için değerlidir bu konuda sizlere teşekkür ederim güzel bilgiler vermişsiniz. Tek tek hepsini inceliyorum

Comments are closed.