Tapu İşlemleri Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Tapu işlemlerine geldiğinize göre, alacağınız yere karar vermiş ve işlemleri bitirmek üzeresiniz demektir. Ya da mevcut bir taşınmazınızı satmaya karar vermiş durumdasınız.

Eğer bir yer satın alacaksanız tapu işlemlerinde dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsetmeden önce birkaç önemli noktaya değinmekte fayda vardır. Bunlardan en önemlisi almaya karar verdiğinizi konutun yeri, çevresi, konumu hatta manzarası bile çok önemlidir. Çünkü, bunların hepsi sizin ileride ki hareket kabiliyetinizi etkileyen faktörler arasında yerini alır. Bir yer satın alırken burası ister daire olsun, ister dükkan olsun hiç fark etmez; gelecekteki getirilerini iyi hesap etmenizi gerektirir. Tabii değerlendirmenizi yaparken sadece getirilerini değil, oluşabilecek riskleri de iyi etüt etmenizde fayda vardır. Eğer piyasa koşulları uygunsa ve yapmayı planladığınız bu yatırım size uzun vadede getiri sağlayacaksa, doğru bir yatırım yapıyorsunuz demektir. O halde tapu işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiği hususuna geçebiliriz. Burada önemli olan birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi tapu kayıtlarında gerekli kontrollerin yapılmış olmasıdır. Tapunun üzerinde önceden kalan herhangi bir şerh kaydı veya ipotek kaydı olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Satın alacağını veya satacağınız taşınmaz ile ilgili olarak Tapu Müdürlüğünde işlemlerin başlatılabilmesi için, öncelikle ön başvuru yapmanız gerekir. Bu ön başvuruyu yapabilmeniz için de randevu almanız gerekmektedir. Eğer erkenden başvuruda bulunur ve işlem numarasını da yine erken alırsanız, işleminiz aynı gün tamamlanır. İşlem numarası daha geç bir zaman diliminde alınırsa, işleminiz bir ertesi güne de kalabilmektedir. Tapu Dairesindeki işlem yoğunluğu da burada önem taşımaktadır.

Tapu Müdürlüğüne gerekli evraklarınızı da teslim ettiğinize göre, ön başvurunuz yetkililer tarafından değerlendirilip, işlemlerinizi tamamlamak için size cep telefonunuza bir mesaj gönderip davette bulunulur ve işlemleriniz tamamlanır.