Şükür Namazı Nasıl Kılınır?

Allah’a şükretmek istediğiniz bir konu varsa ve bunun için namaz kılmak istiyorsanız, şükür namazı niyeti ile kılmalısınız. Oldukça kolay olan şükür namazı nasıl kılınır anlattığımız şekilde öğrenebilirsiniz. Her zaman kılmış olduğunuz namaz gibi kılacaksınız. Şükür namazı iki rekattan oluşan bir namazdır.

şükür namazı nasıl kılınır

Başlarken ettiğiniz niyet farklıdır o kadar. Şükür namazına niyet ederken de şöyle niyet edersiniz: Niyet ettim Allah rızası için iki rekat şükür namazı kılmaya. Bunu dedikten sonra tekbir getirip Allahu Ekber denir. Subhaneke, Fatiha ve bir zammı sure okunur. Allahu Ekber diyerek rükûa eğilinir. Üç kez Sübhanerabbiyelazim rükûda, üç kez de Sübhanerabbiyelala secdede söylenir.

İkinci rekatta başlarken Fatiha ve zammı sure okunur. Tekrar rükû ve secdeden sonra, otururken Et-tahiyyatu, salli barik ve Rabbena duaları okunur. Sağa ve sola selam verilir. İki avuç yüz hizasında açılır ve şükretmek istediğiniz konu ile ilgili yapılmak istenen dua yapılır. Amin denerek avuçlar yüze sürülür ve şükür namazı burada son bulur.