Refinansman Nedir? Hangi durumlarda Refinansman yapılmaktadır?

Refinansman işleminin tanımı ve detaylarından bahsetmenden önce; Mortgage ile ilgili bir tanımlama, bira detay bilgilendirme daha doğru olur. Mortgage; ipotek karşılığı kullandırılan kredi anlamına da gelmekle beraber, taşınmaz mal olarak geçen konutun alımında ipotek alınması ile kullandırılan bir kredi türüdür. Vade ve faiz oranları, kişilerin konut sahibi olmalarını kolaylaştırır. Çünkü kullandırılan tüketici kredilerinden en önemli farkı, Mortgage kredisinin vadesi, kullanım amacı ve faiz oranlarıdır. Özellikle günümüzde kişiler, Mortgage sistemi ile ev sahibi olmaktadırlar. Sadece yatırım amacı ile de konut alımı yapan kişiler bu sistemden faydalanabilmektedirler. Kira öder gibi kredi taksiti ödeyip, sonunda da ödeme yaptığınız bu konutun sahibi oluyorsunuz. Kredi taksit ödemeniz bittiğinde de, taşınmazın üzerinde bulunan ipotek banka tarafından fesh ediliyor, dolayısıyla konutun üzerindeki ipotek de kalkmış oluyor.

Mortgage sisteminde kredi kullanımı yaparken, bankaların faiz oranlarını, kredi kullanım koşullarını, erken ödeme yaparsanız ödeyeceğini komisyon detaylarını öğrenmeniz gerekir. Diyelim ki, elinize toplu bir para geçti ve kredinin tamamını kapatmak istiyorsunuz. Bu konuyu da önceden konuşup, erken kapama ile ilgili masraf yüzdelerini öğrenmenizde fayda vardır.

Refinansman konusuna gelecek olursak; kısaca kullandığınız kredinin yeniden yapılandırılması olarak bir tanım yapabiliriz. Faiz oranları düştüğünde, bankanız ile görüşerek, kredi ödeme planınızı daha uygun bir şekilde revize ettirme imkanınız bulunmaktadır. Böylelikle hem düşen faiz oranlarından faydalanırsınız, hem de ödeme yapacağınız taksit tutarınız düşmüş olur.