Nasıl Etkili Konuşulur?

Nasıl Etkili Konuşulur?

İnsanlarla olan iletişimimizi konuşarak sağlarız. Peki, bu konuşma ne kadar etkili? Konuşurken karşımızdakini ne kadar etkileyebiliyor dikkati üzerimizde ne kadar sabitleyebiliyoruz? Bu yazımızda nasıl etkili konuşulur madde madde ele aldık.

Sözlü iletişim yolu olan konuşmada kuşkusuz en önemli olan seçilen sözcüklerdir. Doğru kelimeleri cümle kurarken doğru yerlere yerleştirmek etkili bir konuşmanın temelidir. Bu nedenle konuşurken kısa ve hareketli cümleler kurarak konuşmamızı canlandırmalıyız.

nasil-etkili-konusulur

Yaptığımız konuşmalarda etkileyici bir ses tonu kullanmalıyız. Vurguları doğru bir şekilde yapmalı ve uygun yerlerde yapılan iniş-çıkışlar ile konuşmamızı güçlendirmeliyiz. Kendine güvenen bir ses tonu ile yapılan konuşma dinleyiciyi etkiler ve dikkati uzun süre üstünüzde tutar.

Etkili bir konuşma için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise beden dilidir. Konuşmanız hem kulağa hem göze hitap ederse ancak yeterli etkinliğe ulaşır. Yüz mimiklerimizi, el ve kol hareketlerimizi konuşmamızın başarısın arttırır.

Konuşma değerli ve ilginç konuları kapsamalıdır. İçeriğin dışına çıkacak cümleler kullanılmamalı konunun dağılmamasına özen gösterilmelidir. Dinleyicinin dikkatini çekmeli ve canlı cümlelerle hareketlendirilmelidir.