Mısırlı Salata Nasıl Yapılır?

Mısırlı Salata Nasıl Yapılır?

Mısırlı salata hem çok lezzetlidir hem de soframızda şık bir görüntü yaratmaktadır. Mısırlı salata yapımında pek çok salata malzemesini kullanabilirsiniz. Ayrıca mısır ton balıklı veya tavuklu salatalarda rahatça kullanabilir.

 İçindekilerMısırlı Salata Nasıl Yapılır?

– Mısır

– Göbek Marul

– Taze Nane

– Maydanoz

– Dolmalık Kırmızı biber

– Çeri Domates

– Doğranmış Siyah Zeytin

– Ezine Peyniri

– Çıtır Ekmek

– Limon veya Nar ekşisi

– Zeytin yağı

– Tuz

 Hazırlanışı

Göbek marulları kısa bir süre suda beklettikten sonra dallarını ayırarak yıkıyoruz. Marulları ister elimizle daha büyük parçalar halinde veya Mısırlı Salata Nasıl Yapılır?bir bıçak yardımıyla daha küçük parçalar halinde doğruyoruz. Lezzetini ve vitaminini kaybetmemesi açısından ellimizle doğramamız daha sağlıklı olacaktır. Maydanoz ve naneyi yıkayıp arzu ettiğimiz büyüklükte ve miktarda, doğradığımız marulun içerisine ekliyoruz. Dolmalık kırmızı biberleri ortadan kesip yıkıyoruz.

Daha sonra uç kısmında başlayarak yuvarlak bir şekilde kesiyoruz. Kestiğimiz bu biberleri de salata kabımıza ekliyoruz. Marketlerde hazır olarak satılan doğranmış çekirdeksiz siyah zeytinden veya evinizde bulunan zeytinlerin çekirdeğini çıkartarak salatanıza ekleyebilirsiniz. Arzu ederseniz yeşil zeytinde kullanabilirsiniz. Mısırı ve çıtır ekmeklerimizi de ekliyoruz.

Dilediğimiz miktarda çeri domatesi salata kâsemize koyduktan sonra tuz, zeytinyağı, limon veya nar ekşisini ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra Ezine peyniri küp küp doğruyoruz. Doğradığımız bu peynirleri sosunu ekleyip karıştırdığımız salatanın içine koyuyoruz. Eğer isterseniz arzu ettiğiniz başka bir peyniri de salatanızda kullanabilirsiniz. Peynirlerin ezilmemesine dikkat ederek çok az karıştırıyoruz. Çeri domatesleri ile salatamızın üst kısmını süsleyip servise hazırlıyoruz.

Dilersek salatamızın üst kısmını mısırla da süsleyebiliriz. Ayrıca salatanıza hazır salata sosu veya Sezar salata sosu da kullanabilirsiniz. Mısırlı salatayı yemeklerinizin yanında servis yapabileceğiniz gibi ara öğün olarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca salatayı diyet öğünü olarak tüketenlerin salata soslarından uzak durması önerilir. Afiyet Olsun.