Mahpeyker Kösem Sultan’ın Hayatı

Osmanlı Padişahı 1. Ahmet Han’ın hasekisi, Padişahlar 4. Murat ve 1. İbrahim’in Valide Sultanı olan Mahpeyker Kösem Sultan’ın entrikalar dolu hayatı hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Kösem Sultan kimdi, ne yaptı da tarhe bu şekilde damgasını vurdu? Bu soruların cevabını bu yazımızda öğreneceksiniz.

Bazı kaynaklara göre 13 bazılarına göre 15 yaşında Padişah Hasekisi olan Kösem Sultan ya da sultan olmadan önceki adı ile Anastasya, 27 yaşında dul kaldı ve her şey bundan sonra başladı.

genc-osman-ayaklanmasi

1. Ahmet Han’ın vefatı sonrasında iki şehzadesi olmasına rağmen tahtı öncelikle kayınbiraderi olan 1. Mustafa’ya sonrasında ise 1. Ahmet’in diğer bir cariyesi olan Mahfiruz Sultan’dan olma 2. Osman’a (Genç Osman) bıraktı. Genç Osman’ın hazin sonundan sonra ise sıra kendisine geldi.

Küçük yaşta tahta çıkan 4. Murat’ın Validesi olan Kösem Sultan 28 yaşında Saltanat Naibeliğine başladı ve korkunç sonu kendisini bulana kadar bu görevini devam ettirdi.

11 yaşında Padişah olan 4. Murat’ın yerine devlet işleri ile bizzat kendisi ilgilenmeye başlayan Haseki Sultan,torunu 4. Mehmet’in saltanatının bir dönemine de imza atmıştır.

Fakat bu dönemde 4. Mehmet’in Validesi Turhan Sultan ile olan çekişmeleri sonucunda Kösem Sultan bir gece odasında boğularak öldürülmüştür.

Oğlunun ölümüne sebep olacak kadar zalim, fakat kullarına karşı her türlü yardımı yapacak kadar hayırsever bi kişiliğe sahip olan Mahpeyker Kösem Sultan, 40 yıl yaşadığı Payıtaht’ta hırsları sayesinde bütün arzularını yerine getirirken, diğer bir yandan da bu hırsları hayatına mal olmuştur.

Ölümünde de Devlet erkanı zafer çığlığı atarken, halk ise arkasından gözyaşı döküyordu.

Leave a Comment