Mahpeyker Kösem Sultan

Mahpeyker Kösem Sultan, filme adını veren Kösem Sultan’ın hayatı anlatan 2010 yılında vizyona girmiş bir filmdir.

15 Ekim 2010 tarihinde vizyona giren filmin yönetmeni Tarkan Özel’dir. Kösem Sultan’ı filmde iki oyuncu canlandırmıştır. Valide Sultan’ın gençliğini Damla Sözmez canlandırırken, ileri yaşlardaki halini ise Selda Akkor canlandırmıştır.

Film Kösem Sultan’ın saraya gelişi ile ölümüne kadar olan  dönem anlatılmaktadır.  Kısaca özetlemek gerekirse, Çocuk yaşında esir düşüp Payıtahta gelen ve yaşlı bir kadının evlatlık aldığı Emine, bir gün saraya girer ve 1. Ahmet ile karşılaşır. 1. Ahmet, Emine’yi o gün saraydan dışarı çıkartmaz ve haremine alır. 1. Ahmet’in annesi Handan Sultan ile Büyük Valide Sultan olan Safiye Sultan’ın bütün engellemelerine rağmen 1. Ahmet sonunda Emine ile nikahlanır ve Emine’ye Kösem adını verir.

1. Ahmet’in vakitsiz ölümü ile sonrasında oğlu 4. Murat tahta çıkana kadar gücünü kaybeden Mahpeyker Sultan, oğlunun tahta çıkması ile eski gücüne kavuşur ve gelini Turhan Sultan ile olan savaşına ölene kadar devam eder. Sonunda da yeniçeri isyanı ile odasında boğdurulur.

Açıkcası film biraz özensiz çekilse de en azından tarihe merak uyandırması açısından öncü olduğundan dolayı kısmen de olsa takdir edilmelidir.

 

 

Leave a Comment