Kösem Sultan Kim Olacak?

2013 yılında Muhteşem Yüzyıl dizisinin son sahnelerinde bildiğiniz gibi yeni bir tarihi dizinin fragmanı yayınlanmıştı. Bu fragmanda sadece küçük bir kız vardı ve fragmanın sonunda dizinin Osmanlı İmparatorluğu’nun en kudretli Valide Sultanı olan Mahpeyker Kösem Sultan’ın hayatını ele alacağını belirtmişlerdi. Kösem Sultan dizisinin de yapımcısı Muhteşem Yüzyıl’ın da yapımcısı olan Tims Yapım olacak. 2013 yılından bu yana Tims yapım harıl harıl dizi ile ilgili çalışmalar yapıyor ve oyuncular için görüşmeler yapıyorlardı. Hiçbir zaman kesin olarak belirtilmese de her zaman Kösem Sultan rolünün Beren Saat’e verileceğine dair kulislerde dedikodular dönüyordu. Bu dedikodular 2 senedir devam etmesine rağmen ve dizinin 2-3 ay sonra başlayacak olmasına rağmen hala Valide Sultan’ın kimi oynayacağına dair kesin bir bilgi yapım ekibi tarafından bildirilmedi.

Genç Osman Yeniçeri İsyaniSon günlerde çıkan haberlere göre yapımcı Timur Savcı başrolde tanınmayan bir yüzü görmek istiyor ve sebepten dolayı da günde binlerce kişi ile başrol için görüşme yapıyordu. Diğer bir yandan Beren Saat ismi de her zaman bir diğer yanda duruyordu. En son çıkan haberlere göre ise Tims Yapım ile Beren Saat sonunda tüm pürüzleri hallettiler ve başrol için el sıkıştılar. İki tarafında bazı konularda taviz verdiği ama sonunda anlaşmanın sağlandığı diziden gelen son haber olarak gündem oldu.

Peki yapım ekibinin bu kadar ince eleyip sık dokuduğu Kösem Sultan kimdir?

Asıl adı Anastasia olduğu söylenen Mahpeyker Sultan, Mahpeyker ismini Sultan 1. Ahmed ile evlenmesinden ve müslüman olmasından sonra aldığı söylenmektedir. 1. Ahmed’in genç yaşında vefat etmesi sonrasında Mahfiruz Sultan’dan olan oğlu Genç Osman’ın tahta çıkması sonrasında eski saraya yollanmış, Genç Osman’ın da Yeniçeriler tarafından öldürülmesi sonrasında da taht sırası kendi oğullarına geçtiğinden dolayı Saray’a Valide Sultan olarak geri dönmüştür. Bu geri dönüş Mahpeyker Sultan’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun gelmiş geçmiş en güçlü Valide Sultanı olmasının da habercisi olmuştur. Tahta çıkan oğulları küçük yaşta olduğundan dolayı 18 sene boyunca tek başına Saltanat Naibeliği yaparak İmparaotrluğu gerçek anlamda yöneten tek kadın olma ünvanını da almıştır. Yaşamı boyunca eşi, üvey oğlu, oğulları ve torunu dahil olmak üzere 6 padişahın tahta çıkışını gören Kösem Sultan, gelini ile olan taht savaşını kaybederek yeniçeriler tarafından boğdurulmak üzere hayatını kaybetmiştir.