Kösem Sultan Dizisi

İçinde buluduğumuz yılın eylül ayında ekranlarda boy göstermesi beklenen Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi, geçtiğimiz yıllarda tüm Türkiye’yi ekranlara kilitleyen Muhteşem Yüzyıl adlı dizi ile aynı temada fakat farklı bir dönemde geçecek. Yine Osmanlı tarihini anlatacak olan dizi, bu sefer çok farklı bir konuyu anlatacak. Muhteşem Yüzyıl adlı dizide Osmanlı döneminin en zeki ve en başarılı hükümdarı olan Kanuni Sultan Süleyman’ı izlemiştik. Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi ise tarihin gelmiş geçmiş en zeki kadınının hayatını anlatacak, yani Kösem Sultan’ın.

kosem-sultan-dizisiKösem Sultan Kimdir?

Kösem Sultan, Osmanlı tarihinde bir dönüm noktası, bir yol ayrımı olmuştur. Tarihin gördüğü en zeki ve en güçlü kadın olan Kösem Sultan, kadınlar saltanatı adı verilen dönemi zirveye taşımış ve kendisinin ölümüyle de bu devir sonlanmıştır. Yıllar boyunca ülkeyi gerek padişahları etki altına alarak gerekse kendisine verilen hakları kullanarak yönetmiş ve diğer kadın sultanlardan farklı olarak ülkenin dış ilişkilerinde de boy göstermiştir. Örneğin dönemin İngiltere kraliçesi ile çeşitli görüşmeler yapmış, mektuplaşmış ve karşılıklı hediyeleşmeler gerçekleştirmiştir. Tüm bu olaylar, elde ettiği gücün göstergesi olarak tarihi belgelere yazılmıştır. Torunu IV. Mehmet döneminde, dönemin valide sultanı ve aynı zamanda kendi gelini olan Turhan Hatice Sultan tarafından boğdurularak öldürülen Kösem Sultan, tarihteki ilk haremde işlenen sultan cinayetine de kurban gitmiştir. Kösem Sultan’ın ölmüyle kadınlar saltanatı kapanmış ve yerini Köprülü ailesinden gelen sadrazamların dönemine bırakmıştır.

Kösem Sultanı Kim Oynayacak?

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin yapımcısı Timur Savcı, Kösem Sultan karakterini canlandırması için ünlü olmayan biriyle anlaşmak istediğini açıkladı. Binlerce kişi arasından 10 kişiye kadar eleme yapılsa da kesin olarak bir anlaşma sağlanamadı ve alınan son duyumlara göre Beren Saat’te karar kılınmış durumda. Kadro olarak pek çok ünlü isimin yer aldığı dizide en dikkat çeken isim Hülya Avşar oldu. Hülya Avşar’ın Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Safiye Sultan karakterini canlandıracağı resmi açıklama ile kamuoyuna duyuruldu.

kosem sultan dizisi