Karamürsel Hakkında Genel Bilgiler

Karamürsel, Kocaeli’ne bağlı bir ilçe olup, konum olarak Körfezin güney kısmında yer alır. Yalova ile Gölcük arasında bulunan Karamürsel çok güzel bir sahile sahiptir. Karamürsel çok şirin bir ilçe olup, meyve bahçeleri, güzel sahili ve zeytinciliği ile tanınmaktadır.

Karamürsel ilçesi, çok fazla göç almış olup, kültür mozaiği özelliği taşımaktadır. Bu kültürel karma yelpazesi sebebiyle ‘’ Uygarlıklar Bahçesi’’ adını da almıştır. Coğrafi konumu açısından da bakıldığında çok merkezi bir konumda bulunup, bu karma yapı hiç dokusunu bozmamıştır. Anadolu uygarlıkları arasında köprü konumunda da bulunduğundan aslında tam bir Anadolu kentidir. İçinde bulundurduğu kültürel yapıya bakıya baktığımızda; Lazlar, Gürcüler, Ermeniler ve Çerkezler olarak pek çok kültürün karmasından oluşur.

Yaşam şekilleri, kıyafetleri, her kültürel yapının kendine özgü yemekleri ve de yaşam biçimleri hiç bozulmadan, güzel bir karma içinde günümüze kadar gelmiştir.

Kocaeli’ne bağlı bu çok güzel ve şirin olan sahil ilçemizde; ‘’Sarma İşi İşlemeciliği’’ yapılmakta olup, bu işlemecilik özel bir el sanatları dalıdır. Yaş koza üretimi ve İpek Halıcılık da bölgede gelişmiştir.

Karamürsel ismini de ilk Kaptan-ı Deryamız olan Mürsel Alp Bey’den alan bu ilçemiz, içinde tam bir tarihi yapıyı barındırmaktadır. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bu tarihi özelliklere sahip ilçemizin bir de Karamürsel sepeti meşhurdur. Bu sepetin en önemli özelliği sadece bu bölgede imal ediliyor olmasıdır.