İnşaat Vinçleri Kiralık Mı?

Son yıllarda inşaat sektörü denildiğinde çoğumuzun aklına inşaat vinçleri geliyor. 7 – 8 yıl önce belki de adını bile duymadığımız inşaat vinçleri son günlerde adından sıkça bahsettiriyor. Eskiden sadece büyük firmaların yaptığı devasa inşaatlarda görebilirken günümüzde sokak aralarında yapılan inşaatlarda dahi görmek mümkün hale geldi. Vinçler uzunluk ve boyutlarına göre 15 – 30 işçinin yapabildiği işi kendisi tek başına yapabilmektedir. Fiyatları ise dudak uçuklatan cinsten. Bir vincin taşıma kapasitesi ve yüksekliği kendi değerini belirleyen faktörlerdir.

En aşağı kapasiteli ve yüksekliği en alçak bir vincin fiyatı 400 bin liradan başlar. Peki, inşaat vinçleri bu kadar pahalıyken inşaatçılar bu aletleri bu devasa fiyata mı satın alıyorlar? Belki büyük inşaat firmaları bu devasa fiyatları gözden çıkarıp alma yolunu tercih ediyorlardır, ama küçük inşaat firmaları bu kadar devasa fiyatları gözden çıkaramadığı için kiralama yöntemine başvuruyorlar. Kiralama fiyatları ise aylık 8 – 10 bin arası değişiyor. Türkiye’de inşaat vincinin son yıllarda çok fazla kullanılmasının sebebi; Türkiye’de en hızlı gelişen sektörün inşaat sektörü olması ve teknolojinin günden güne gelişmesinden dolayıdır.

İnşaat Vinçlerinin Faydası

1-) İşçi güvenliği

2-) Hız ( zamandan tasarruf )

3-) İşçi sayısını azaltmak

 “İnşaat vinçleri kiralık mı? “sorusuna geri dönersek; Türkiye’de her yıl 350 ye yakın vinç satın alınıyor ve 1000 ‘ e yakın vinç ise kiralanıyor. Daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi 8 – 10 bin arası kiralanan bu vinçler 8 – 10 aylığına kiralanıyor ve işi bittiğinde başka bir müşteriye kiralanıyor. Bu vinçleri isteyen satın alıp kiralayabilir mi ? diye soracak olursak; evet, isteyen herkes alabilir fakat alma gücü o devasa fiyatlara yetiyorsa.