Godfather Yönetmeni Kimdir ?

Godfather Yönetmeni Kimdir?

Godfather (Baba) Filmi

Godfather, sinema tarihinin en çok konuşulan filmlerinden birisidir. Mario Puzo’ nun aynı isimli eserinden sinemaya uyarlanmış, gişede büyük başarı yakalamıştır. Gişedeki başarısının yanı sıra üstünden uzun yıllar geçtikten sonra bile izlenmeye devam etmiş kült filmler arasında saygın bir yer kazanmıştır. Film, üç ayrı dalda Oscar Ödülü’ ne layık görülmüştür.

 Baba Filminin Sinemaya Aktarılması

Film 1972 yılında gösterime girmiştir. Bu tarihten sonra film; yeniden gösterimleriyle birlikte gişe hasılatlarında rekorlar kırdı. Bu ünlü film godfather yönetmeni kimdir? sorusunun cevabı ise Francis Ford Coppola’ dır. Baba filmi İtalyan yönetmenin kariyeri için de bir dönüm noktası oluşturmuştur. Filmin devamı niteliğindeki Baba 2 ve Baba 3 filmleri de aynı yönetmen tarafından kameraya alınmıştır.

Godfather Yönetmeni Kimdir?

 Baba Filminin Etkileri

Godfather filmi, mafya temasını işleyen kendisinden sonraki pek çok filmin de ilham kaynağı olmuştur. Bir dönemin İtalyan mafya ailelerinin elinde bulundurduğu gücü başarıyla izleyiciye aktaran film, hala bu konuda çekilmiş en başarılı sinema filmi olarak gösterilmektedir. İnternet film veritabanı IMDb’ nin En İyi 250 Film listesinde uzun yıllar birinci sırada kaldıktan sonra 2. sıraya yerleşmiştir. Filmdeki muhteşem oyunculuğuyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanan Marlon Brando ödülü almayı reddetmiştir.

 Godfarher Filminin Konusu

Godfather Yönetmeni Kimdir?Baba filmi, İtalyan asıllı bir mafya ailesi olan Carleonelerin yaşamını anlatmaktadır. Aynı zamanda Amerikan mafya aileleri arasındaki ilişkiler ve çatışmalar filmin heyecan yaratıcı tarafını oluşturur. Ailenin küçük oğlu Michael, kendisinden beklenenin aksine güçlü bir duruş gösterecek ve ailenin geleceğinin şekillenmesinde rol alacaktır. Babasının uğradığı silahlı saldırı sonrasında Carleone ailesinde meydana gelen otorite boşluğunu başarıyla doldurarak, Carleonelerin söz sahibi mafya aileleri arasında kalmasını sağlayacaktır. Dönemin Amerikan mafya aileleri arasındaki savaştan ailesini başarıyla çıkarmak için soğukkanlı ve acımasız olması gerekecektir.

1 Comment

  1. Melike Aladağ (Post author)

    yönetmenini merak ettim ama merakımdan daha çok filmin güzel olması bıkmadan usanmadan izlerim sık sık güzel bir yapıt

Comments are closed.