Genel Kültür Eğitimi Alınan Okullar Var Mıdır?

Elbette vardır gibi bi cevapla başlamak lazım. Hayatımızın her alanında öğrendiğimiz birçok şey genel kültür bilgimize ilave olmaktadır. Sokak da öğrendiklerimiz, okulda öğrendiklerimiz. Anaokulu yani okul öncesi genel kültürün zeminin atılma kısmında önemli bir yere sahiptir. İlk kez okula girecek olan çocuk artık hayat deneyimi almaya kültür olgusununsa buna bağlı olarak oluşması sürecinde aktif rol oynayacaktır.

Kültür oluşuyorken etrafındaki kültürleri tanıyıp bilgi sahibi olma süreci başlayacaktır. İlkokul ortaokul lisede bu süreç artarak devam edecektir. Fakat üniversiteye geldiğinde artık genel kültür adı verdiğimiz modern hayatta insanın kabul görmesi hususunda kendini geliştirmiş olma durumu birikimi yani bilgi birikiminin artık formülleştiğini görüyoruz. Üniversitelerin birçok bölümününse genel kültür dersi okutuluyor KPSS gibi birçok sınav platformunda da bu dersin bölümü açılıyor.

Yani evet bi eğitim kurumunda genel kültür alıyoruz.

 FORMAL GENEL KÜLTÜR

Özellikle eğitim fakültelerin de önemi vurgulanarak verilen derslerin başında gelir. Zaten genel kültür bilgisi olarak en donanımlı fakülte eğitim fakültesidir. Fakülte içerisinde ise sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü genel kültür dersinin aldıkları halde hemen hemen bütün alan derslerinde genel kültür görmektedirler formal olarak. Vatandaşlık gibi alan derslerinin temelini oluşturan genel kültür öğretmen yetiştirmekte olan eğitim fakültesinindi kilit noktası durumundadır.

Zaten diğer türlü atanmaları pek mümkün değil atansalar dahi faydalı olmaları mümkün değildir. Ama genel kültür dersleri sadece eğitim fakültesinden ibaret değildir hemen hemen bütün fakültelerde öğretim üyelerinin öğrenci de olmasını vurguladığı ve eğitimini verdiği derstir mühendislik fakültelerinde bile kitap okumasının yapılması bizzat olarak genel kültürlerinin gelişimiyle alakalıdır.

Çünkü üniversiteli genç olarak nitelendirdiğimiz gençler bilgi birikim ve donanım olarak önde olmak zorundadır.