Beren Saat Kösem Sultan

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin ekranlara gelmesine çok az bir zaman kalmış olsa da başrol oyuncusu konusunda anlaşma yeni sağlandı. Anlaşmanın bu kadar geç bir tarihte yapılmasının en büyük sebebi dizi yapımcıları ve kanal arasında yaşanan anlaşmazlık ile Beren Saat’in anlaşmayı ilk aşamada kabul etmemesi gösterilebilir.

beren-saat-kosem-sultanİlk plan olarak dizinin yapımcısı Timur Savcı’nın isteği üzerine başrolü tanınmamış bir oyuncuya vermek isteyen dizi ekibi, binlerce kadın oyuncu arasından aşamalı olarak eleme yapmaya başladı ve son aşamada 10 kişiye kadar düşünülen oyuncu sayısı ile deneme çekimlerine başlandı fakat oyuncuların performanslarının Kösem Sultan gibi güçlü bir kadını yansıtamayacağına karar verilerek proje rafa kaldırıldı. Daha sonra Bensu Soral, Tuba Büyüküstün, Sibel Kekilli ve Hazal Kaya’nın ismi Kösem Sultan’ı oynayacakları konusunda çeşitli dönemlerde gündeme geldi fakat bu iddiaların doğrulukları hiçbir zaman onaylanmadı.

Aldığımız son duyuma göre Timur Savcı, en başından beri B planı olarak düşündüğünü açıkladığı isim olan Beren Saat’e başrol teklifinde bulundu. Anlaşma ilk aşamada sağlanamamış olsa da pürüzlü maddeler üzerinde oynamalar yapılarak karşılıklı anlayış ile orta yol bulunmuş durumda. Beren Saat ile anlaşma kesinleştikten sonra dizi çekimleri de hız kazanmış durumda. Ekim ayının başında yayına girmesi planlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin dokuzuncu bölümünden itibaren Beren Saat diziye dahil olacak. İlk bölümlerde Kösem Sultan’ın genç kız halini Güneş Şensoy’un performansı ile izleyeceğiz.

Dizi hakkında ayrıntılı bilgiler almak için resmi Facebook sayfasını linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

Kösem Sultan Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. padişahı I. Ahmed’in hasekisi, IV Murad ve I. İbrahim’in ya da nam-ı diğer Deli İbrahim’in annesi olan kadın sultandır. Osmanlı tarihinde zekasını ve hırslarını kullanarak adını kitaplara altın harflere yazdırabilmiş nadir kadınlardan biridir.

 

beren saat kosem sultan