Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Ağız Sütü

Toplumda sarı süt olarak bilinen, ağız sütü de denilen colostrum bebeklerde bağışıklık sistemi gelişimi için çok önemlidir. Bebekte henüz yapımı başlamamış antikor üretimini sağlar. Dışarıdaki hayata adaptasyonda, vücuda girebilecek mikroorganizmaların hastalık oluşturmaması için vücuttaki savunma askeridir.

 Bebeklerde Beslenme

Bebeğin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için, beslenmesine dikkat edilmelidir. Yeni doğan bebeklerde; henüz mide, bağırsak tam faaliyetle çalışmamaktadır. Anne karnındaki süre boyunca kan ve annenin yedikleriyle beslenen bebek için sindirimi en kolay ürün anne sütüdür.

İlk altı aylık süreçte, bebeğin gelişimini düzenli sağlayabilmek için anne sütü ile beslenmesi, bebeğin tüm gıda ihtiyaçlarını karşılar. Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?Annenin yeteri kadar sütü olduğu takdirde bebek mamasına, ek gıdaya ve hatta suya bile ihtiyaç yoktur. Ne zaman ki anne sütü yetersiz kalır, o zaman anne sütüne yakın, devam sütü de denilen piyasa ürünlerine başlatılır.

 Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Zihinsel ve bedensel gelişimi desteklemek adına, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinler anne sütü aracılığıyla bebeğe iletilir. Altıncı aydan sonra anne sütünün yanında ek gıdaya başlanması, bebeğin doymasını sağlar. Bu süreçte dışarıda hazır olarak satılan ek gıdalar, meyve püreleri, bebek mamaları, gece sütleri kullanılabilir. Bunların yanı sıra alerjenik özellik taşıyan fındık, fıstık, yumurta, domates ve benzeri gıdalardan sakınmak kaydıyla, tüm gıdalar bebeğe tadımlık olarak verilebilir. Bu tattırma işlemi, bireyin damak tadı oluşmasına yardımcı olur. Tam olarak beslenme, bir buçuk iki yaşları arasında başlamalıdır. İçeriği bebek için faydalı organizma ve besin değerlerine sahip mamalar bebeğe altıncı aydan sonra takviye edici olarak verilmelidir.

İşin en sağlıklı kısmı, mama yerine evde yapılmış yoğurt, meyve püresi gibi besinler hazırlamak ve hazır şeker ilave etmeden bebeğe yedirmektir. Hazır mamalarda bulunan şeker, bebeklerin hızla kilo almasına sebep olur ve ileride şeker hastalığına olan yatkınlığı arttırır. Hazırlanan ek gıdaları kendi şekeriyle bebeğe yedirmek en sağlıklı yöntemdir. Doktor tavsiyesiyle uygun görülen dönemde mama veya ek gıdaya başlamak bebeğin gelişimi için önemlidir.