Avukat Olmak İçin Neler Gerekmektedir?

Avukat, kamu görevi yapmakta olan bir serbest meslek erbabıdır. Aynı zamanda savunucu olarak da tanımlanabilmektedir. Avukat olabilmenin ilk koşulu 4 yıllık eğitim alabileceği bir üniversitenin Hukuk Fakültesini kazanmaktır.

Avukat Olabilme Koşulları Nelerdir?

Avukat olmak isteyenler önce 4 yıllık üniversitelerin Hukuk Fakültesini kazanmaları gerekmektedir. Yargı önünde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını yargı önünde savunabilen kişidir. Avukat olabilmenin koşulları şöyle sıralanabilmektedir:
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-Sistematik düşünce ve analiz edebilme gücü yüksek olmalıdır.
-Kasten işlenmiş bulunan bir suç nedeniyle 2 yılı aşkın hapis yatmamış olmak,
-Devlet güvenliğini sarsacak suçlara karışmamış olmak,
-Anayasaya aykırı suç işlememiş olmak,
-İhaleye fesat karıştırma, sahtecilik ve güven sarsıcı suçlara karışmamış bulunulması gerekmektedir.
-Avukatlık iş olanağı yüksek meslek olup yüksek puanlı da bir bölümdür. Ve 1136 sayılı kanunda yetki sınırları belirlenmiş bulunmaktadır.

Avukatlık İçin Hangi Dersler İyi Olmalıdır?

Avukatlık mesleğini seçecek olanların lise durumları önemli değildir. Eşit ağırlık ya da sayısal seçmek gerekmektedir. Hangi lise eğitimi alıyor olursanız olun yeterince çalışarak Hukuk fakültesini kazanabilirsiniz.  İstanbul Hukuk Fakülteleri avukatlık eğitimi bakımından yüksek şans vermektedir. Avukat olacakların eşit ağırlık öğrencisi olmaları gerekmektedir. Eşit ağırlık hukuk fakültelerini kazanabilmek için çok önemlidir. Ayrıca, Türkçe önde olmak üzere, matematik, tarih, coğrafya ve edebiyat dersleri de iyi olmalıdır.

Anadolu ya da sosyal bilimler liselerinden mezun olabilmek şansınızı artıracaktır. Avukat olmak isteyenlerin sahip olacakları ön bilgi maddi manevi kazanç-kayıplarını bilerek tercih yapmalarına yardım edecektir. Günümüzde avukat olmanın yetmeyeceği iyi bir avukat olabilmek için de durmadan gelişmeye ve öğrenmeye devam edilmesi gerektiği bilinmelidir. Hukukun inceliklerini okumak, yabancı dil İngilizce öğrenmek ve sınavda ilk 5-6 bin arasına girebilmek gerekmektedir.

2021 Yılı Avukat Maaşları

Yasalar karşısında hak savunuculuk görevi yapan avukat maaşları 2021 yılı itibariyle şöyle belirlenmiş bulunmaktadır. En yüksek avukat maaşı, 11,820tl, ortalama, 5,450tl, en düşük de 2,820tl olarak belirlenmiştir.

Kıdemli avukat maaşı ise, en yüksek 15,830tl, ortalama, 9,150tl ve en düşük de 4,600tldir. Latincede mahkemeye çağıran olarak bilinen avukat olmak için dört yıllık hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra stajyer avukat olunmaktadır. Stajyerlik sonunda belgesini alarak baro tarafından onanması gerekmektedir.