Arsa ve Arazi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arsa ve arazinin tanımlamasını yapacak olur isek; her ikisi de toprak parçası demektir. Ancak arsa belediyenin sınırları içerisinde bulunan, üzerinde yapı inşa etmeye uygun olan ve parsellenmiş bir alandır.

Araziler ise yerleşim alanı olarak geçen alanların ve de yapılmış olan yolların dışında kalan toprak parçasıdır. Hem arsa alırken, hem de arazi alırken dikkat etmemi gereken bazı önemli hususlar vardır ve bu hususlara mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Arsa eğer üzerinde yapı yapılmasına olanak sağlıyor ise imarlı arsa özelliğindedir ama bu duruma olanak sağlamıyorsa imarsız arsa olarak geçmektedir. Bu arsalar tarla olarak geçmektedirler.

Arsa almaya karar verdiyseniz, ilk yapacağınız şey; imarının olup olmadığını öğrenmek olacaktır. Bu bilgiyi imar müdürlüğünden öğrenmeniz mümkündür. Hisseli bir arsa alımı yapacaksanız ki bu durumda mutlaka noterde tüm hissedarlardan taahhüt almalısınız. Çünkü hisseli tapularda, tüm mülkiyet sahiplerinin adları ve payları yazılır ancak arsa üzerinde hangi bölgenin kime ait olduğu ile ilgili bir bilgi yoktur. Dolayısıyla herkes tarafından sağlanan bir mutabakat önemlidir. Bunu da noter huzurunda yapmakta fayda vardır. Satın almak istediğiniz arsanın size sağlayacağı getiriyi uzun vadede düşünün. Konumu da çok önemli olan arsanın merkezi bir yerde olup olmadığı, ulaşım durumunun kolay olması ve hatta etrafında konut projelerinin olup olmadığı bile değerlendirilmelidir.